facebook


Najnowszy News

 swieconka czolo

POŚWIĘCENIE POKARMÓW WIELKANOCNYCH

Wszystkich, którzy oglądają teraz stronę www.eccenewscor.pl serdecznie witam i od razu zapraszam do częstego odwiedzania nowej witryny, mającej charakter bloga. Jej powstanie i nazwa wymaga wyjaśnienia.

Po prowadzeniu przez ostatnie 7 lat strony polskiej prowincji sercanów, chciałbym zmierzyć się z czymś nowym a zarazem dawnym. Ostatnio słyszałem ciekawe stwierdzenie, że pora na stare, bo nowe już było. Pasuje ono do tego, o czym pomyślałem w niedzielę Zesłania Ducha św.

Nieoczekiwanie w tym dniu przyszła myśl, by stworzyć stronę, która mogłaby połączyć to co stare, z tym co nowe. Myśląc dalej nad tytułem, przypomniałem sobie ostatnie rozmowy z ks. Adamem Włochem, radiowcem i dziennikarzem, który razem z innymi klerykami 65 lat temu wydał pierwszy numer pisma „Ecce Cor” (w latach seminaryjnych też byłem w redakcji). Redagowane przez lata i pisane na maszynie pismo było w zasadzie pierwszym systematycznym wydawnictwem, rejestrującym wydarzenia z życia polskich sercanów. Uświadomiłem sobie jednocześnie, że bogate i ciekawe dzieje sercanów w Polsce są mało znane, szczególnie nowym pokoleniom, a coraz mniej jest świadków tamtych czasów, gdy rodziła się prowincja.

Wtedy przyszła kolejna myśl, by spróbować zatrzymać od zapomnienia tamte wydarzenia i osoby, wykorzystując do tego obecne możliwości przekazu informacji za pomocą strony internetowej. W ten sposób powstała jej nazwa: eccenewscor.pl, łącząca nova et vetera – to co nowe z tradycją.

„Oto news serca” – brzmi nazwa strony w luźnym tłumaczeniu. Można również tłumaczyć stronę w taki sposób, że będzie nawiązywała do tego, co było, a co można na nowo odkryć i ciekawie przedstawić. Ale także będą ukazywać się na niej bieżące newsy: raz krótsze, innym razem dłuższe, ilustrowane i te bez zdjęć, bo nie wszystko da się sfotografować. Ważną częścią witryny staną się wspomnienia o tych, którzy przechodzą na drugą stronę, zostawiając w nas serdeczną pamięć. Strona posłuży także do zamieszczanie informacji z życia rektoratu w Glisnem, który ma jedynie swój profil na Facebooku pod adresem: https://www.facebook.com/RektoratGlisne/

Strony internetowe mają to do siebie, że się rozwijają w miarę potrzeb i nowych wyzwań. Więc i obecna strona ma nadzieję, że nie będzie jedynie archiwum, lecz czeka ją ciągły rozwój. Zależy on także od jej Czytelników, dlatego zapraszam do zaglądania. Niech www.eccenewscor.pl będzie „węzłem komunikacyjnym” wszystkich użytkowników. To tyle, na dobry początek….

 

Ks. Andrzej Sawulski SCJ

------------------------------------

Strona www.eccenewscor.pl jest rodzajem blogu posiadającego personalny charakter treści. Jest medium komunikacyjnym autora z odbiorcami, którym umożliwia się przekaz informacji o konkretnym wydarzeniu i jest narzędziem ich archiwizacji. Będzie to blog zarówno newsowy, wspomnieniowy, videoblog, photoblog i linkoblog. Mam też nadzieję, że będzie to blog dynamiczny, a więc taki w którym informacje będą się pojawiać szybko i często. I na koniec ważna informacja, w przypadku blogu personalnego. Za zamieszczone treści odpowiedzialna jest prowadząca go osoba.

 

AS

Życie Zakonne

zakon