facebook


Najnowszy News

 

ŚW. MIKOŁAJ U SCHOLI I MINISTRANTÓW

W Sanktuarium Jana Pawła II

Msza czolo16 grudnia, transmitowanej przez TV Kraków Mszy św. w intencji chorych przewodniczył ks. Zbigniew Bogacz SCJ, penitencjarz Sanktuarium Jana Pawła II.


        Każdy 3. piątek miesiąca to dzień transmitowanej na żywo przez TV Kraków Mszy św. z sanktuarium Jana Pawła II na Białych Morzach w Krakowie. 16 grudnia Eucharystii sprawowanej w Kościele Relikwii przewodniczył penitencjarz papieskiego sanktuarium ks. Zbigniew Bogacz SCJ, a koncelebrantem był ks. Stanisław Mieszczak SCJ, wykładowca liturgiki.

      W wygłoszonej homilii ks. Bogacz zwrócił uwagę na potrzebę pogłębionej modlitwy w przeżywanym Adwencie, a za wzór człowieka zanurzonego w modlitwie wskazał patrona sanktuarium – św. Jana Pawła II.

     - Był tytanem modlitwy. Można powiedzieć, że całe jego życie stanowiło jedną wielką modlitwę, bo w nią właśnie przeradzało się we wszystko, co czynił podkreślił Kaznodzieja, przywołując świadectwo wieloletniego sekretarza papieża kard. Stanisława Dziwisza, w którego ocenie papież modląc się przenosił się w inną rzeczywistość.

      - Był mistrzem modlitwy, umiał obracać się w dwóch sferach: ziemskiej i tej, która wkracza w wieczność. W sposób niezwykle harmonijny umiał godzić aktywność z kontemplacją. I do takiej postawy zachęcał, zwłaszcza w szczególnych okresach roku liturgicznego, takich jak Adwent – zauważył ks. Bogacz.

     Z kolei nawiązując do czytanej w tym dniu Ewangelii o adwentowym proroku Janie Chrzcicielu i podkreślając jego radykalizm oraz świadectwo o Mesjaszu, zwrócił uwagę na potrzebę wśród współczesnych chrześcijan konkretnych czynów miłości wobec ubogich, potrzebujących, samotnych i chorych.

     - Chrześcijanin ma obowiązek nieść Chrystusa światu, a czyni to wtedy, kiedy potrafi zachować łączność z Nim nie tylko w czasie modlitwy, lecz również w czasie pracy, wypełniając jakiekolwiek obowiązki i zajęcia – zauważył Kaznodzieja.

     W czasie modlitwy wiernych pamiętano o cierpiących, chorych i starszych, którzy poprzez transmisję telewizyjną mogą uczestniczyć w Mszy św. sprawowanej w tym wyjątkowym miejscu poświęconym Świętemu Papieżowi z Krakowa.

     Przy ołtarzy z relikwiami św. Jana Pawła II służbę liturgiczną pełnili alumni seminarium krakowskiego, a śpiew prowadził organista sanktuarium Łukasz Walczak.

     Po Mszy św. zgromadzeni i telewidzowie mieli okazję pomodlić się wspólnie słowami Koronki do Bożego Miłosierdzia, którą prowadził ks. Stanisław Mieszczak SCJ.

                                                                                                                              

---------------------------------------------------

Msza św. w intencji chorych jest obecna na antenie TV Kraków od 1993 r. Transmisja adresowana jest przede wszystkim do osób, które nie mogą osobiście uczestniczyć w Eucharystii w kościele z powodu choroby czy starszego wieku. O jej przekaz dba Redakcja Programów Katolickich przy TV Kraków. Od jakiegoś czasu w każdy 3. piątek miesiąca Msza św. jest transmitowana z Sanktuarium Jana Pawła II. Przez wiele lat organizacją transmisji zajmował się zmarły w grudniu 2015 r. ks. Andrzej Baczyński. Obecnie czyni to ks. Piotr Sudnicki, kierownik Redakcji Katolickiej im. Ks. Andrzeja Baczyńskiego przy TV Kraków razem z zespołem w składzie: Joanna Adamik - dziennikarz i Katarzyna Katarzyńska - operator kamery i montaż, Mira Kącka – kierownik produkcji.

                                                                                                                                             AS

 

 

Życie Zakonne

zakon

 

JSN Epic template designed by JoomlaShine.com