facebook


Najnowszy News

Br. Andrzej Gancarczyk SCJ radnym Prowincji Stanów Zjednoczonych

 

Uroczystości w Sanktuarium Jana Pawła II

dziwisz czo

21 stycznia, archidiecezja krakowska dziękowała swemu pasterzowi za 11 lat posługi. W uroczystości wzięło udział kilku sercanów.


        W sanktuarium Jana Pawła II na Białych Morzach, uchodzącym za dzieło kard. Dziwisza, zgromadzili się przedstawiciele władz państwowych, miasta, różnych środowisk, a także kapłani i reprezentanci różnych zgromadzeń zakonnych, wspólnot i wierni z wielu parafii. Wszyscy przybyli do tego wyjątkowego miejsca, domu Jana Pawła II, jak podkreślił kustosz sanktuarium ks. Jan Kabziński, by wspólnie podziękować za wieloletnie kierowanie diecezją przez kard. Dziwisza.

      Wśród uczestników Mszy św. dziękczynnej było pięciu sercanów: ks. Stanisław Mieszczak SCJ, czuwający nad przebiegiem celebracji liturgicznej, ks. Jan Strzałka SCJ, dyrektor Domu Fundacji Jana Pawła II w Lublinie, ks. Grzegorz Piątek, przełożony wspólnoty Domus Mater, ks. Andrzej Sawulski SCJ, rektor w Glisnem oraz pracujący w sanktuarium ks. Zbigniew Bogacz SCJ.

     Na początku Mszy św. w imieniu całej diecezji kardynałowi podziękował bp Jan Zając podkreślając, że wszyscy przybyli dzisiaj z potrzeby serca, by wspólnie wyśpiewać dziękczynne Te Deum za posługę swego pasterza.

     - Dziękujemy za tysiące spotkań, rozmów, decyzji, cennych inicjatyw; czas szukania nade wszystko tego, co łączy, co buduje jedność, niesie nadzieję. Posługa podejmowana zawsze w duchowej łączności z Janem Pawłem II - aż po Światowe Dni Młodzieży, które ukazały współczesnemu światu naturalne piękno, a zarazem duchowe bogactwo i piękno naszej ojczyzny - powiedział bp Zając, dodając, że jest to także podziękowanie za 27 lat posługi jako sekretarza u boku Jana Pawła II.

    Przed Mszą św. słowo do zebranych i całej archidiecezji wypowiedział ustępujący z urzędu metropolity kard. Stanisław Dziwisz. Głównie były to słowa wdzięczności wszystkim za pamięć, modlitwę i życzliwość, z jaką spotykał się w ciągu swych 11 lat kierowania Kościołem krakowskim.

     Homilię na życzenie kardynała wygłosił były rektor seminarium krakowskiego ks. prof. Edward Staniek, podkreślając najważniejsze role, jakie pełnił ks. Stanisław u bogu papieża z Krakowa.

     Przed zakończeniem Mszy św. podziękowanie pod adresem kardynała wyrazili m.in. prezydent Krakowa, rektor UJ oraz gospodarz sanktuarium ks. prałat Jan Kabziński.

     W uroczystości wzięła udział premier RP Beata Szydło, szefowa Kancelarii Prezydenta RP Małgorzata Sadurska, szefowa kancelarii premiera Beata Kempa oraz minister infrastruktury Andrzej Adamczyk, wielu posłów i senatorów.

     Potem wszyscy spotkali się w budynku obok sanktuarium, gdzie przez wiele minut kardynał przyjmował życzenia i podziękowania od przybyłych gości, wśród których byli jego rodacy z Raby Wyżnej i Sieniawy, m.in. regionalny zespół dziecięcy.

     Były to także chwile sympatycznych spotkań i rozmów dla wszystkich przybyłych z różnych zakątków z kraju i za granicy. Na przykład ks. Jan Strzałka SCJ spotkał się ze znanym działaczem polonijnym, przewodniczącym Oddziału Centrum Nie lękajcie się w Chicago, które organizuje różne spotkania, filmy, odczyty, rozprowadza medale z wizerunkiem Jana Pawła II i cegiełki na tablice ofiarodawców na budowę Centrum Jana Pawła II Nie lękajcie się! w Krakowie. W październiku ubiegłego roku chicagowskie centrum gościło pochodzącego z Glisnego ks. infułata Jakuba Gila.

                                                                                                                                       AS

 

Życie Zakonne

zakon

 

JSN Epic template designed by JoomlaShine.com