facebook


Najnowszy News

Br. Andrzej Gancarczyk SCJ radnym Prowincji Stanów Zjednoczonych

 

Dzień Chorego w szpitalu w Prokocimiu

dzienchorego czoZ okazji obchodzonego na całym świecie Dnia Chorego, dzieci leczone w Uniwersyteckim Szpitalu CM w Krakowie Prokocimiu i ich opiekunów odwiedził bp Jan Zając.


      Ksiądz biskup przybył do dziecięcego szpitala w przeddzień obchodów Światowego Dnia Chorego, w piątek 10 lutego. W szpitalnej kaplicy został przywitany w imieniu dyrekcji Uniwersyteckiego Szpitala CM przez prof. Krzysztofa Fyderyka, który wyraził radość z obecności biskupa i podziękował za wsparcie duchowe, jakie szpital otrzymuje z jego strony. Także słowa przywitania wyraził prof. Szymon Skoczeń, prezes działającego w placówce od 1998 r. Oddziału Środowiskowego Akcji Katolickiej. Wiązankami kwiatów i pamiątkowymi fotkami witały z kolei biskupa dzieci.

     - To ogromna radość i umocnienie dla nas wszystkich, że jest pośród nas Ksiądz Biskup i sprawuje Eucharystię w intencji chorych dzieci i ich opiekunów w 25. Rocznicę ustanowienia Światowego Dnia Chorych – powiedział kapelan szpitala ks. Lucjan Szczepaniak, który przypomniał osobę papieża Jana Pawła II, będącego w szpitalu 13 sierpnia 1991 r., a rok później ustanawiającego Światowy Dzień Chorych.

     - Jesteśmy w tym sanktuarium Matki Bożej Nieustającej Pomocy, w którym w szczególny sposób Maryja troszczy się o swoje dzieci i prowadzi je do Jezusa, by wszystkich umocnił Eucharystią i sakramentem chorych – powiedział biskup Zając, który w czasie homilii nawiązał do objawień Maryi w Lourdes, dokąd od wielu lat przyjeżdżają ludzie chorzy szukając pomocy w swym położeniu.

     - Jesteśmy wdzięczni Ojcu Świętemu janowi Pawłow II za ustanowienie tego święta i prosimy Matkę Najświętszą, która patrzy w serce każdego z chorych dzieci, widząc ich cierpienie o wsparcie. Ona wskazuje na Eucharystię, na to źródło Bożego życia, miłości i miłosierdzia, które pomaga nieść krzyż choroby i umacnia w cierpieniu – podkreślił Kaznodzieja.

     Potem biskup razem z kapelanem szpitala i przybyłym na uroczystość rektorem z Glisnego udzielili dzieciom, ich opiekunom, a także personelowi medycznemu, pracownikom technicznym i chętnym sakramentu namaszczenia chorych. Na koniec udzielił błogosławieństwa relikwiami m.in. św. Jana Pawła II.

      Gospodarz miejsca, ks. Lucjan Szczepaniak SCJ podziękował wszystkim zgromadzonym na Mszy św., a szczególnie ks. bp Janowi Zającowi. Przypomniał także osobę nieżyjącego już kard. Franciszka Macharskiego, który od momentu objęcia urzędu metropolity krakowskiego w 1979 r. odwiedził szpital oficjalnie i prywatnie niemal 70 razy.

     W czasie Mszy św. w kaplicy modlili się również członkowie Honorowej Straży Serca Jezusowego, Róż Żywego Różańca, które działają w szpitalu oraz był obecny poczet sztandarowy Związku „Solidarność”. Z kolei oprawę muzyczną zagwarantowały Barbara i Anna Cyganik z Zembrzyc. Ta ostatnia była 7 lat temu pacjentem szpitala, a teraz studiuje na Uniwersytecie Papieskim Jana Pawła II w Krakowie.

      Potem jeszcze biskup odwiedził ciężko chore dzieci na Oddziale Intensywnej Terapii, które nie mogły wziąć udział w uroczystych obchodach Światowego Dnia Chorych.

                                                                                                                                           AS

-----------------------------

Światowy Dzień Chorego został ustanowiony w 1992 r. przez papieża Jana Pawła II i obchodzony jest już po raz25.W tym roku miejscem centralnych obchodów jest sanktuarium maryjne w Lourdes.Na szczeblu diecezjalnym uroczystości odbywały sięw sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Łagiewnikach. Szpital w Prokocimiu był dwa razy miejscem głównych obchodów Światowych Dni Chorych w archidiecezji krakowskiej. W tym roku, z okazji 25-lecia Światowego Dnia Chorego, Poczta Polska wprowadziła do obiegu okolicznościowy znaczek i kopertę.

Życie Zakonne

zakon

 

JSN Epic template designed by JoomlaShine.com