facebook


Najnowszy News

Br. Andrzej Gancarczyk SCJ radnym Prowincji Stanów Zjednoczonych

 

Rada Fundacji Bożego Miłosierdzia

fundacja czol

W Domu Duszpasterskim sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach odbyło się zebranie Rady Fundacji. Uczestniczyli w nim sercanie: ks. Stanisław Mieszczak i ks. Andrzej Sawulski.


            Zebranie (21 marca br.) Rady Fundacji sanktuarium Bożego Miłosierdzia miało charakter podsumowania działalności Fundacji w roku 2016, a także zaplanowania prac w obecnym roku. Pierwszy raz w spotkaniu wziął udział nowy metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski.

       - Miałem radość brać udział w roku 2002, jako jeszcze biskup pomocniczy poznański, razem z innymi biskupami, w akcie poświęcenia tej świątyni przez papieża Jana Pawła II. Podziwialiśmy ogrom tego, co w tak krótkim czasie zostało wzniesione jako symbol tego, co się tutaj dokonuje od lat, co otrzymują ludzie od miłosierdzia Bożego – powiedział abp Jędraszewski. Zwrócił uwagę, że zarówno świątynia i wszystkie dzieła w tym miejscu wymagają ciągłej troski organizacyjnej i twórczej, o co dba powołana Fundacja.

       - To dzieło od początku powstania jest na chwałę Bożą i służy dobru każdego człowieka, który tutaj przybywa, by spotkać się z miłosiernym Panem – podkreślił, prosząc członków Fundacji o dalszą pracę na rzecz rozwoju sanktuarium.

       - Dzieło jest w dalszym ciągu rozbudowywane. Trzeba stale pamiętać, że jest to światowe sanktuarium Bożego Miłosierdzia. To wielka wartość, a zarazem wyzwanie dla Fundacji, byśmy sprostali wszystkim potrzebom, jakie niesie to miejsce, zwłaszcza orędzie, które stąd płynie do całego świata – podkreślił bp Jan Zając, honorowy kustosz sanktuarium.

       Po sprawozdaniach z działalności Fundacji i Komisji Rewizyjnej, obecni na zebraniu członkowie Fundacji udzielili absolutorium Zarządowi i Fundacji. Jej prezes, ks. Zygmunt Kosowski podkreśli, że wszystkie cele i zarządzenia Fundacji zostały w 2016 r. zrealizowane. Zaliczył do nich m.in. wykonanie nowego miejsca przewodniczenia w prezbiterium Bazyliki, sfinalizowanie Drogi Krzyżowej, promocja Fundacji podczas święta Bożego Miłosierdzia, Światowych Dni Młodzieży i uroczystości Chrystusa Króla oraz pozyskanie nowych ofiarodawców.

       Z kolei zastępca prezesa ks. Aleksander Wójtowicz przedstawił planowane w tym roku przedsięwzięcia, wśród których najważniejsze to budowa nowych organów w Bazylice. Podjęte już przez Fundację działania w tym względzie (projekt, wybranie wykonawcy, konstrukcja) być może umożliwi oddanie instrumentu do użytku w 2018 r. na 100-lecie odzyskania Niepodległości. Wykonawcą instrumentu jest polska firma ZYCH z Wołomina, a buduje go wg koncepcji dra Krzysztofa Michałka, organisty Bazyliki Bożego Miłosierdzia w Krakowie.

      W zebrani Rady Fundacji wziął także udział ordynariusz senior z Częstochowy abp Stanisław Nowak, którego bp Zając nazwał „duchowym ojcem Fundacji”. Wśród obecnych byli także architekt sanktuaria prof. Witold Cęckiewicz, prof. Andrzej Zoll, kustosz sanktuarium Bożego Miłosierdzia ks. Franciszek Ślusarczyk, ks. infułat Bronisław Fidelus.

      Fundacja Sanktuarium Bożego Milosierdzia została powołana przez kard. Franciszka Macharskiego w celu niesienia pomocy, gromadzenia środków i prowadzenia prac budowlanych dla rozbudowy sanktuarium. Oprócz Bazyliki dzięki działalności Fundacji powstały m.in. wieża wolno stojącą, kaplica adoracji Najświętszego Sakramentu, amfiteatr, Dom Duszpasterski z zapleczem hotelowym i gastronomicznym, pasaż handlowy, drogi dojazdowe i parkingi.

       Od początku istnienia Fundacji w jej Radzie są sercanie. Pierwszymi członkami Fundacji, co upamiętnia centralna tablica znajdująca się w Kwaterze Fundatorzy byli: ks. Czesław Konior, ks. Józef Gaweł i ks. Zbigniew Bogacz. Obecnie członkami Rady Fundacji, z nominacji kard. Stanisława Dziwisza, są ks. Andrzej Sawulski i ks. Stanisław Mieszczak.

                                                                                                                                               AS

------------------------------

Wznoszenie nowych obiektów i prac wokół sanktuarium, w tym nowych organów w Bazylice można wesprzeć pod numerem konta: Fundacja Sanktuarium Bożego Miłosierdzia:

PEKAO S.A.
Konto PLN: 72 1240 4432 1111 0000 4737 4672
Konto USD: 83 1240 4432 1787 0000 4722 3983
Konto EURO: 43 1240 4432 1978 0000 4738 0732

Życie Zakonne

zakon

 

JSN Epic template designed by JoomlaShine.com