facebook


Najnowszy News

Mieszczak 5

Ks. Stanisław Mieszczak podczas transmisji Mszy św. w Łagiewnikach

Bendery: W parafii sercanów

tablic cz W parafii prowadzonej przez sercanów w Benderach na Mołdawii, 17 czerwca br. uroczyście odsłonięto tablicę upamiętniająca polskiego księdza Mikołaja Szczurka, opiekuna sierot.


     Mszy św. odprawionej w budującym się jeszcze kościele pw. Podwyższenia Krzyża Świętego przewodniczył ordynariusz diecezji kiszyniowskiej bp Anton Cosa, a wzięli w niej udział sercanie pracujący na Mołdawii, na czele z przełożonym Dystryktu MOL ks. Piotrem Kuszmanem. Biskup poświęcił także pamiątkową tablice ku czci pracującego w Benderach w latach 1922-1939 ks. Mikołaja Szczurka, który zmarł w opinii świętości. Założył on schronisko dla sierot, pomagał bezinteresownie ubogim, także na polu edukacji i był człowiekiem głębokiej wiary. Przypomniał o tym w kazaniu pracujący na Mołdawii ks. Krzysztof Płonka, a wskazując na przykład życia ks. Mikołaja podkreślił, że wszyscy chrześcijanie winni być „solą ziemi”.

     Tablicę byłego proboszcza w Benderach odsłonił m.in. ambasador RP na Mołdawii Artur Michalski, który kończy swą misję na placówce dyplomatycznej w Kiszyniowie i który podjął staranie o uczczenie pochodzącego z Odessy ks. Szczurka. Podziękował mu za to ks. Piotr Kuszman SCJ oraz proboszcz parafii ks. Vladimir Beloconii SCJ.

     Z okazji odsłonięcia i poświęcenia tablicy został przygotowany program artystyczny poświęcony osobie i działalności społecznej ks. Mikołaja Szczurka. W jego przebieg włączyło się Towarzystwo Kultury Polskiej „Jasna Góra”, organizacja pozarządowa, która gromadzi ludzi polskiego pochodzenia i osoby zainteresowane polską kulturą i tradycją. W Mołdawii mieszka Polonia, która przyczynia się do rozwoju regionu i jego kontaktów z Polską.

                                                                                                                                                   AS

-----------------------------------

Parafia sercanów w Benderach podobnie jak jej były proboszcz ks. Szczurek niesie pomoc biednym i opuszczonym dzieciom, m.in. prowadząc dla nich świetlicę dziennego pobytu, gdzie uczestniczą w rożnych zajęciach i warsztatach oraz korzystają z jadłodajni. Działa też hospicjum domowe.

Życie Zakonne

zakon

 

JSN Epic template designed by JoomlaShine.com