facebook


Najnowszy News

Mieszczak 5

Ks. Stanisław Mieszczak podczas transmisji Mszy św. w Łagiewnikach

Z nowym dyrektorem Arcybractwa

honor czolo Na Jasną Górę pielgrzymowali czciciele Serca Jezusa. Pierwszy raz w charakterze dyrektora Arcybractwa Honorowej Straży NSPJ uczestniczył w niej ks. Józef Gaweł SCJ.


     „Gromadzi nas Serce Pana Jezusa. To jest Boża miłość i miłosierdzie, ofiarowane każdemu z nas, potwierdzone męką i śmiercią Pana Jezusa na krzyżu, potwierdzone Jego obecnością w sakramentach świętych, potwierdzone darem Matki Najświętszej, którą dał nam za Matkę, Opiekunkę i Przewodniczkę na całe życie – powiedział w homilii bp Stanisław Salaterski do zgromadzonych w Bazylice Jasnogórskiej członków Arcybractwa przybyłych z całej Polski.

     Delegat KEP ds. Arcybractwa Straży Honorowej Najśw. Serca Pana Jezusa podkreślił także, że „godziny spędzone przed Najświętszym Sakramentem, godzina obecności przy Sercu Bożym musi sprawiać, abyśmy później, idąc do człowieka, mieli coś dobrego, pięknego, Bożego do zaofiarowania mu, by przez to w nim też przybyło nadziei, wiary w lepsze jutro, chęci do przemieniania siebie i świata, w którym jesteśmy. I Straż Honorowa może to wezwanie, tę szansę uczynić jako swoistą misję ewangelizacyjną dla dzisiejszego świata”.

     Obecni na Mszy św. dokonali, zgodnie z tradycją, ponowienia Aktu poświęcenia się Najświętszemu Sercu Jezusa, a nowy dyrektor krajowy Arcybractwa, ks. Józef Gaweł SCJ podziękował wszystkim członkom Straży za udział w pielgrzymce i wspólną modlitwę. Szczególne słowa wdzięczności skierował pod adresem bp Salaterskiego z Tarnowa, który jeszcze jako proboszcz katedry założył Arcybractwo i sam do niego należy.

     „Dziękuje za to co ksiądz biskup przekazuje nam od kilu lat na naszych corocznych pielgrzymkach (...) To co dziś usłyszeliśmy jest praktycznym programem do realizacji w naszych wspólnotach Straży Honorowej. Przypomniał nam, że winniśmy naśladować Najświętsze Serce Jezusa, a do tego prowadzi nas Niepokalane Serce Maryi, że mamy być apostołami Serca Jezusa w naszych parafiach przez to że w sposób szczególny będziemy troszczyć się o pierwsze piątki miesiąca, o adorację, o to, by kult Serca Bożego i pierwsze piątki, które tyle dobra przynosiły przez całe wieki w naszej Ojczyźnie, by one nie zanikały lecz rozwijały się i pomagały ludziom w dążeniu do świętości” – zaznaczył ks. Gaweł. Podziękował także wszystkim, którzy przygotowali tegoroczną pielgrzymkę, zwłaszcza s. Bernadecie i swemu poprzednikowi i współbratu, ks. Walerianowi Swobodzie SCJ, który przez wiele lat był dyrektorem krajowym Straży Honorowej.

     „Szczególnie chcę się zwrócić do waszych duszpasterzy, do księży dyrektorów diecezjalnych Straży Honorowej, do księży opiekunów w poszczególnych parafiach, do delatorów. To ich trud owocuje tym, co tu widzimy. Nie traćcie sił, by kult Serca Jezusa nadal rozwijał się we wspólnotach parafialnych, niech przynosi chwałę Bożemu Sercu, niech buduje nasze wspólnoty i naszą Ojczyznę” – dodał obecny dyrektor krajowy Arcybractwa.

     Pielgrzymi już przed południem modlili się razem słowami Godzinek o Najśw. Sercu Jezusa, wysłuchali referatu ks. dr Jacka Ryłko SDB z Krakowa, uczcili relikwie św. Franciszka Salezego oraz uczestniczyli w Drodze Krzyżowej na Wałach Jasnogórskich. Po Mszy św. do Arcybractwa zostali przyjęci uroczyście nowi członkowie, a w godzinach wieczornych odbyło się jeszcze nabożeństwo czerwcowe, Apel Jasnogórski i adoracja Najśw. Sakramentu. Pielgrzymkę zakończyła koncelebrowana Msza św. pod przewodnictwem ks. Józefa Gawła.

     32. Pielgrzymka Arcybractwa Straży Honorowej Najśw. Serca Pana Jezusa trwała pod hasłem: „W Sercu Chrystusa lśni blask Serca Jego Matki”, a uczestniczyło w niej ok. 3 tys. osób, w tym siostry wizytki z Krakowa oraz dyrektor diecezjalny Arcybractwa diecezji sosnowieckiej ks. Tadeusz Michałek SCJ.

                                                                                                                                             AS

                                                                                                                               Zdj. Marek Kępiński

 

Życie Zakonne

zakon

 

JSN Epic template designed by JoomlaShine.com