facebook


Najnowszy News

Br. Andrzej Gancarczyk SCJ radnym Prowincji Stanów Zjednoczonych

 

Tuchów: Bp Józef Wróbel na odpuście

tuchow czolo

Do sanktuarium maryjnego w Tuchowie, 2 lipca br. przybyły osoby konsekrowane. Wśród pielgrzymów znaleźli się sercanie, a Mszy św. przewodniczył bp Józef Wróbel SCJ.


       Co roku Wielki Odpust Tuchowski gromadzi w jednym z największych sanktuariów maryjnych diecezji tarnowskiej tysiące pielgrzymów. Wśród nich są członkowie różnych stowarzyszeń i ruchów katolickich, przyjaciół misji, samorządowcy, strażacy, rolnicy, kolejarze, służba zdrowia, emeryci, osoby chore, młodzież i dzieci. Swoje jubileusze święceń przeżywają tutaj wspólnie kapłani.

     Tradycją jest, że do Tuchowa przybywają także osoby konsekrowane z domów zakonnych położonych na obszarze diecezji. 2 lipca spotkali się oni na Mszy św. przy ołtarzu polowym, której przewodniczył w tym roku sercański biskup Józef Wróbel z Lublina. Byli także sercanie z domu tarnowskiego na czele z przełożonym ks. Tadeuszem Gniewkiem SCJ, delegat KWPZM ds. zakonów męskich w diecezji tarnowskiej.

     W homilii bp Wróbel nawiązując do motta tegorocznego odpustu, które brzmi: „Maryjo, pomóż nam odważnie głosić Ewangelię”, wskazał na Maryję, jako jest najlepszy wzór naśladowania Jezusa. Zdaniem kaznodziei, Matka Boża jest przykładem służby drugiemu człowiekowi, a taka postawa jest dzisiaj bardzo potrzebna.

     - Taka postawa daje nadzieję, iż w tym zimnym świecie jest ktoś, kto daje ciepło oraz pewność, że Bóg jest blisko nas – podsumował bp Wróbel.

     Przez trwający niemal 9 dni Wielki Odpust Tuchowski pielgrzymi modlą się zarówno na placu przy ołtarzu polowym, jak również przed cudownym wizerunkiem Maryi w Bazylice. Mają okazję do spowiedzi, nabycia pamiątek religijnych, zwiedzają muzeum misyjne i etnograficzne i słynna ruchomą szopkę. Odwiedzają też tradycyjnie barwne kramy odpustowe.

                                                                                                                                           AS

                                                                                                                                                                              zdj. K. Świderski

Życie Zakonne

zakon

 

JSN Epic template designed by JoomlaShine.com