facebook


Najnowszy News

Br. Andrzej Gancarczyk SCJ radnym Prowincji Stanów Zjednoczonych

 

Kard. Stanisław Dziwisz w Glisnem

dziwisz czo 12 czerwca br., prowadzony przez księży sercanów rektorat w Glisnem odwiedził prywatnie kard. Stanisław Dziwisz, były metropolita krakowski.


     - To historyczny dzień dla tak małej wioski i wspólnoty – powiedział pochodzący z Glisnego ks. infułat Jakub Gil, który przyjechał z Wadowic z obecnym proboszczem papieskiej parafii ks. prałatem Stanisławem Jaśkowcem. Był także drugi rodak, ks. prałat Jan Franczak.

     Kardynał Dziwisz odwiedził pierwszy raz Glisne razem z księżmi parafii Mariackiej w Krakowie, na czele z archiprezbiterem ks. Dariuszem Rasiem i byłym proboszczem ks. infułatem Bronisławem Fidelusem. W kościele, któremu patronuje Najświętsze Serce Jezusa modlił się razem z kilkunastoma kapłanami słowami Litanii do Serca Jezusa i udzielił błogosławieństwa. Przekazał też rektorowi, ks. Andrzejowi Sawulskiemu SCJ, pamiątkowy obraz Matki Bożej Kalwaryjskiej mówiąc, że w kościele jest Matka Boża Fatimska, Partyzancka i Częstochowska, to będzie jeszcze Kalwaryjska.

     Rektor na Glisnem podziękował za prezent dla kościoła, przypominając że w tym roku przypada 40-lecie jego poświęcenia. Opowiedział krótko o dziejach powstania kościoła i domu zakonnego sercanów, wspominając jego budowniczego, ks. Józefa Karpierza. Przypomniał również, że powstanie rektoratu 1 maja 2006 r. było jedną z pierwszych decyzji administracyjnych kard. Stanisława Dziwisza po jego objęciu metropolii krakowskiej.

     Ksiądz kardynał interesował się sytuacją tutejszego rektoratu i duszpasterstwem oraz życiem mieszkańców. Pytał o twórców znajdujących się w kościele rzeźb. Znał jednego z nich, autora płaskorzeźby Matki Bożej Częstochowskiej, Stanisława Ciężadlika z Mszany Dolnej. Wyraził radość z obecności w tym – jak określił – pięknym miejscu.

      Spotkał się również przy ognisku z przybyłymi gośćmi, wśród których oprócz księży z Bazyliki Mariackiej byli duchowni pracujący kiedyś w tej krakowskiej świątyni, a także były rektor Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II, ks. infułat Jan Dydych oraz kustosz sanktuarium Jana Pawła II na Białych Morzach, ks. prałat Jan Kabziński. To kolejne już spotkanie przy ognisku w Glisnem zakończyło wspólne odśpiewanie Apelu Jasnogórskiego.

                                                                                                                                                AS

Życie Zakonne

zakon

 

JSN Epic template designed by JoomlaShine.com