facebook


Najnowszy News

Br. Andrzej Gancarczyk SCJ radnym Prowincji Stanów Zjednoczonych

 

 W sanktuarium Jana Pawła II

Chabel czo

W sanktuarium św. Jana Pawła II na Białych Morzach, ks. Zbigniew Bogacz SCJ poprowadził nabożeństwo i wygłosił homilię w dniu wspomnienia św. Charbela.


     Niemal tysiąc osób zgromadziło się 29 lipca br. w papieskim sanktuarium na Mszy św. i nabożeństwie ku czci maronickiego mnicha z Libanu – św. Charbela, którego relikwie zostały uroczyście wprowadzone do świątyni w niedzielę 23 lipca. Przywieźli je pielgrzymi z Libanu, z klasztory w Annaya, gdzie znajduje się grób żyjącego w XIX wieku świętego pustelnika i mnicha, z którego osobą związane są liczne uzdrowienia i cuda. Świadectwo na ten temat dał na Białych Morzach m.in. Raymond Nader – dyrektor libańskiej telewizji katolickiej. Swe niezwykłe doświadczenia związane ze św. Charbelem, gość z Libanu spisał w książce pt. „Orędzia z Nieba”.

     28 lipca Msza św. i nabożeństwo ku czci św. Charbela zgromadziło w świątyni na Białych Morzach ponad tysiąc osób: ludzi starszych, chorych, a także całe rodziny. Święty bowiem jest podobnie jak św. Jan Paweł II patronem rodzin. Eucharystii przewodniczył ks. Paweł Kummer z sanktuarium Jana Pawła II, pomysłodawca sprowadzenia relikwii do papieskiego sanktuarium Krakowie.

    - Pan Bóg wybiera niektórych ludzi, aby w nadzwyczajny sposób przypominali światu o Jego istnieniu, Jego miłości oraz nieskończonym miłosierdziu. Święty Charbel jest jednym z najbardziej znanych świętych na Bliskim Wschodzie. Budzi zachwyt i powszechne zdumienie z powodu nadzwyczajnych cudów i znaków, które się dokonują za jego pośrednictwem – mówił w homilii ks. Zbigniew Bogacz z papieskiego sanktuarium, podkreślając że święty ten promieniował miłością do Chrystusa i człowieka.

     Zdaniem kaznodziei, ten święty zakonnik z odległego Libanu apeluje do nas, abyśmy codziennie, z odwagą i w sposób bezkompromisowy, zmierzali do szczęścia wiecznego w niebie.

     - Patrząc na życie św. Charbela, nie bójmy się iść drogą umartwienia, zaparcia się siebie, śmierci dla grzechu, aby całkowicie jednoczyć się z Chrystusem - Źródłem Miłości - przez wytrwałą modlitwę, sakramenty pokuty i Eucharystii oraz ofiarną miłość bliźniego – apelował do zgromadzonych w świątyni wiernych.

     Po Mszy św. ks. Zbigniew Bogacz poprowadził nabożeństwo z błogosławieństwem relikwiami św. Charbela. Relikwiarz jest repliką relikwiarza wykonaną z libańskiego cedru z podobizną świętego. W czasie błogosławieństwa wielu wiernych pragnęło ucałować i dotknąć relikwiarz, a po zakończeniu podchodzili do wystawionego przy ołtarzu wizerunku świętego i jeszcze długo się modlili.

AS

Zdjęcia: Jakub Lisik

---------------------------------------

     Św. Charbel Makhlouf żył w latach 1828 – 1898 w północnym Libanie. Jako młodzieniec wstąpił do maronickiego klasztoru w Annaya i otrzymał zakonne imię Charbel. Potem przez 23 lata mieszkał z pobliżu klasztoru w pustelni, prowadząc surowy tryb życia, pracując i modląc się. Zmarł w Wigilię Bożego Narodzenia w 1898 r. i został pochowany na cmentarzu klasztornym zgodnie z tradycją w grobie bez trumny. Gdy po pogrzebie nad jego grobem zauważono przez wiele dni niezwykłe zjawisko – jasną łunę, ludzie zaczęli modlić się za jego przyczyną. Dokonana ekshumacja wykazała, że ciało mnicha nie uległo rozkładowi i zachowało temperaturę osoby żyjącej oraz wydzielało ciecz o przyjemnym zapachu. Zostało więc pochowane w trumnie i umieszczone w kaplicy klasztoru. Przez lata z tego miejsca wydobywała się oleista substancja nazywana olejem św. Charbela.

      W 1926 roku Kościół maronicki (to jeden z Kościołów katolickich Wschodu, którego historia sięga pierwszych wieków chrześcijaństwa) rozpoczął starania o uznanie go błogosławionym. Powołana w tym celu specjalna komisja w 1950 r. dokonała otwarcia trumny, stwierdzając doskonały stan ciała tajemniczego pustelnika. Papież Paweł VI w 1965 r. ogłosił go błogosławionym, a w 1977 r. świętym. Grób zakonnika nawiedza w ciągu roku kilka milionów pielgrzymów z całego świata. Polacy stanowią po Libańczykach największą grupę pielgrzymów odwiedzających klasztor i grób św. Charbera w Annaya.

     W 2014 r. relikwie św. Charbela przywiózł z Libanu proboszcz parafii św. Krzyża w Krakowie, ks. Paweł Kubani, a na Mszy św. i nabożeństwach ku czci maronickiego mnicha gromadzą się setki osób, wypraszając łaski dla siebie i bliskich.

     Sanktuarium św. Jana Pawła II jest drugim miejscem obecności relikwii i kultu św. Charbela w Krakowie. Uroczyste wprowadzenie relikwii I stopnia (ex ossibus) do świątyni, które miało miejsce w niedzielę 23 lipca br., zgromadziło ponad 3 tys. wiernych. Odtąd każdego 28. dnia miesiąca o godz. 17.00 będą odbywać się Msze św. ku czci św. Charbela. Liturgiczne wspomnienie świętego mnicha przypada 28 lipca. Istnieją w Europie tzw. Domy Modlitwy ojca Charbela (ok. 300 domów), których pomysłodawcą jest wielki propagator jego kultu, ks. Jarosław Cielecki, dyrektor agencji informacyjnej Vatican Service News w Rzymie.

Ukazało się wiele publikacji dotyczących tego niezwykłego mnicha, a także modlitewniki, nowenna, koronki i medaliki. Nakręcony został również film fabularny o jego życiu.

Film z wprowadzenia relikwii św. Charbela do Sanktuarium św. Jana Pawła II

https://www.youtube.com/watch?v=2g2Bf8goZyE

Film pokazujący klasztor, gdzie znajduje się grób św. Charbela.

https://www.youtube.com/watch?v=VkW--QNsSYk

Życie Zakonne

zakon

 

JSN Epic template designed by JoomlaShine.com