facebook


Najnowszy News

Br. Andrzej Gancarczyk SCJ radnym Prowincji Stanów Zjednoczonych

 

Mieszkańcy Glisnego

Pychowce czolo

W niedzielę 10 września br. ,mieszkańcy Glisnego wspierali wznoszony w Krakowie Pychowicach kościół ku czci Serca Jezusowego.


     - Przybyłem do was z Krakowa gdzie w parafii Pychowice, która ma takie samo wezwanie jak tutejszy kościół, budowana jest nowa świątynia. Ta obecna została wzniesiona na początku lat 60-tych, jako prowizoryczna z desek, słomy i błota. Przetrwała do dzisiaj ale jest za mała, by służyć powiększającej się parafii, liczącej już pięć tysięcy wiernych – powiedział ks. Mateusz Rochowiak ze Zgromadzenia Księży Salezjanów, które prowadzi budowę świątyni.

     W kazaniach wygłoszonych podczas Mszy św. nawiązał do czytań mszalnych o upomnieniu braterskim, podkreślając o odpowiedzialności jedni za drugich we wspólnocie Kościoła. Przypomniał także cenne wskazania założyciela salezjanów św. ks. Jana Bosko dotyczące umiejętności zwracania uwagi w procesie wychowania młodego pokolenia. A na koniec wyraził wdzięczność mieszkańcom wioski za wsparcie budowy Domu Bożego w Puchowicach, który na obecnym etapie posiada już mury. Równocześnie wznoszony jest dom parafialny z plebanią.

     W tym dniu w parafiach archidiecezji odczytywany był Akt zawierzenia Niepokalanemu Sercu Maryi wspólnot i rodzin. Wspólnotę rektoratu w Glisnem zawierzył przed figurą Matki Bożej Fatimskiej rektor, ks. Andrzej Sawulski, po czym odbyła się procesja wokół kościoła.

                                                                                                                                                 AS

----------------------------------

Obecny kościół w Pychowicach to dzieło ks. Stanisława Marchaja, który w 1957 r. rozpoczął przebudowę istniejącego baraku na świątynię za co był szykanowany przez ówczesne władze PRL-u. Całość została ukończono w 1962 roku, a poświęcenia dokonał ks. bp Julian Groblicki. 15sierpnia 1958 roku, arcybiskup krakowski Eugeniusz Baziak erygował parafię Najświętszego Serca Pana Jezusa, obejmująca Pychowice, Kostrze i Bodzów.

Życie Zakonne

zakon

 

JSN Epic template designed by JoomlaShine.com