facebook


Najnowszy News

Br. Andrzej Gancarczyk SCJ radnym Prowincji Stanów Zjednoczonych

 

Zagrzeb: Niespodziewane odwiedziny

zagrzeb cz

Emerytowany metropolita krakowski kard. Stanisław Dziwisz nawiedził świątynię NMP Matki Kościoła i św. Maksymiliana Kolbe w Zagrzebiu Trnovčici, gdzie pracują sercanie.


     Kard. Dziwisz zatrzymał się w parafii sercanów w drodze na obchody 20-lecia diecezji Požeške (Pożedze), zaproszony przez biskupa Antuna Škvorčevića, gdzie w niedzielę 24 września w mieście Pożega przewodniczył uroczystej Eucharystii kończącej jednocześnie trzeci Diecezjalny Kongres Eucharystyczny. Przyjechał z ks. Tomaszem Cybulą SCJ, którego biskup poprosił, by towarzyszył kardynałowi w czasie jego pobytu w Pożega.

     Przed kościołem sercanów w Zagrzebiu, gościa z Krakowa powitał proboszcz parafii ks. Mirko Sadak SCJ.

     - Ksiądz kardynał zatrzymał się u nas na około 20 minut. Był w klasztorze oraz w kościele, gdzie pomodlił sie krótko i gdzie znajdują się relikwie świętego Jana Pawła II, które otrzymał od niego w Krakowie ksiądz Andrzej Wośko dla naszego kościoła – opowiada ks. Mirko Sadak SCJ.

     Wśród witających kard. Dziwisza w sercańskiej parafii była także organistka i animatorka muzyczna - Jelena Vuković. Dwa lata temu Jelena gościła u kardynała w krakowskiej kurii razem z ks. Andrzejem Wośką SCJ z okazji przekazania parafii relikwii. Niedługo potem podarowała osobistemu sekretarzowi papieża z Krakowa przetłumaczoną przez siebie książkę autorstwa kardynała, związaną z postacią papieża pt.: „Jestem bardzo w rękach Boga”. W odpowiedzi kard. Dziwisz napisał list do Jeleny, w którym podziękował jej za otrzymany egzemplarz książki.

     W tym czasie Jelena była w trakcie tłumaczenia na język chorwacki „Dzienniczka” św. siostry Faustyny, do którego przedmowę napisał abp Żelimir Puljiću, przewodniczący Episkopatu Chorwacji. Niespodziewane odwiedziny kardynała były okazją, by mu wręczyć przetłumaczony „Dzienniczek”. Jak poinformował ks. Andrzej Wośko, kardynał bardzo się ucieszył się i pytał Jelenę, skąd tak dobrze zna język polski? Odpowiedziała, że pracuje jako muzykolog w Zagrzebiu, jest organistką od 28 lat, a języka uczyła się sama. „Dzienniczek” wydał Dystrykt Austriacko-Chorwacki.

     Proboszcz parafii pokazał także byłemu metropolicie znajdującą się w świątyni płaskorzeźbę papieża Jana Pawła II, a na koniec krótkiego spotkania przybyło kilkoro młodzieży z Ruchu Sercańskiej Młodzieży, którzy zrobili sobie z kardynałem pamiątkowe zdjęcie.

                                                                                                                                               AS

---------------------------------------------

W sobotę 23 września, kard. Stanisław Dziwisz został przywitany w Ratuszu w Pożedze, gdzie wygłosił przemówienie do zebranych gości, wspominając trzy pielgrzymki Jana Pawła II do Chorwacji, w których uczestniczył jako sekretarz Ojca Świętego.

Diecezjalnego Kongresu Eucharystycznego w poniedziałek, 11 września w Auli bł. Alojzego Stepinac w domu biskupa w Pozega odbyła się konferencja prasowa, w której brał udział i Pozega Bishop Antun Škvorčević. Konferencja była moderowana przez Marijan Pavelić, Rzecznika mediów Pozega diecezji, a następnie biskup mówił Ivica Žuljević Krunoslav Siroglavić.

Na początku Pavelic powitał uczestników i podziękował im za przybycie i współpracę i ogłosił program i treść konferencji. Przypomniał sobie, jak Pozega Diecezja 20. roku swojego istnienia, chce ukoronować trzeci diecezjalny Kongres Eucharystyczny. Potem zapytał ojca biskup wyjaśnić obecny Kongres Eucharystyczny i jaki jest sens tego Kościoła lokalnego.

Pierwszy dzień Kongresu 23 września jest przeznaczony głównie dla młodych ludzi, a dla innych wierzących. Po ceremonii otwarcia Kongresu o godzinie 18.30 przed St. Kochający wierzący zostaną zwróceni do katedry w procesji, gdzie w wieczornych chrzcach weźmie udział wielu biskupów i kapłanów. Potem w St. Theresa przed katedrą, aby rozpocząć program, historyczną i malowniczą, w którym uczniowie gimnazjum katolickiego i innych młodych ludzi poprzez aktorskiej, śpiewu, tańca i recytacji obecnej 20-letniej historii z Pozega diecezji. Potem zaczyna duchowy program muzyczny lub koncert muzyki duchowej nazywane Otwórzcie drzwi Chrystusowi, w którym po raz pierwszy do wykonywania Diecezjalny chór młodzieżowy oraz kilkunastu solistów, którzy będą przeprowadzać najbardziej popularną chorwacką scenę muzyczną duchową. O północy rozpocznie się adoracja eucharystyczna w katedrze młodzież z których będzie aż przedstawicieli rano alternatywnych młodzieży przypisanych do dekanatów diecezji.

Najważniejsze celebracje eucharystyczne z procesją odbędą się 24 września. Obchody celebrują kardynał Stanisław Dziwisz na katedrze w towarzystwie biskupa miejscowego, biskupów z Chorwacji i zagranicy oraz licznych księży. Przy okazji kongresu będą uczestniczyć przedstawiciele wszystkich poziomach wiernym każdej parafii Pozega Diecezjalnym: liturgiczne urzędników, ministrów, lektorów i śpiewaków, a następnie członkowie parafialnych rad duszpasterskich i ekonomicznych, członków Pracy o Powołania, grup modlitewnych, stowarzyszeń i ruchów, rodzin wielodzietnych, Tegoroczne prvopričesnici i potwierdzenie, studentów i pracowników szkół katolickich, wierzący w stowarzyszeniach obywatelskich, stowarzyszeń kulturalnych i artystycznych, w chorwackiej armii i policji, straży pożarnej i innych służb publicznych.

Życie Zakonne

zakon

 

JSN Epic template designed by JoomlaShine.com