facebook


Najnowszy News

Br. Andrzej Gancarczyk SCJ radnym Prowincji Stanów Zjednoczonych

 

      Zgodnie z wieloletnią tradycją również i teraz dzieci oraz młodzież z parafii w Obermillstatt, prowadzonej przez sercanina, ks. Antoniego Ulaczyka, chodzili po domach miejscowości ze śpiewem kolędy i życzeniami, zbierając datki na cele misyjne.

     Przed wyruszeniem do domów parafian, grupy kolędnicze najpierw pobłogosławił proboszcz, ks. Antoni. Potem przebrani na Trzech Mędrców kolędnicy misyjni pukali do domostw i mieszkań głosząc Dobrą Nowinę, składali życzenia noworoczne, prosząc o wsparcie dla ich rówieśników w ubogich krajach w Azji, Afryce, Ameryce Łacińskiej i Oceanii. W tym roku zebrano 5 700 EUR dla różnych projektów prowadzonych w tych miejscach, wspierających szczególnie dzieci w wyjściu z sytuacji biedy i wyzysku.

     Wizyta Trzech Króli i związany z tym datek jako wyraz solidarności z ludźmi w krajach ubogich są głęboko zakorzenione wśród mieszkańców Obermillstatt i od dawna są jednym ze stałych elementów okresu Bożego Narodzenia. W kolędowanie angażują się nie tylko dzieci, ale też ich rodzice, liczni wolontariusze i Rada Parafialna. A nad całością czuwa proboszcz parafii, ks. Ulaczyk.

----------------------------------------

Tradycja kolędników misyjnych w Austrii zwana „Sternsinger” sięga czasów średniowiecza, ale dopiero od 1955 r. rozpoczęto akcję pomocy krajom misyjnym. Tradycja ta opiera się na biblijnej opowieści o Trzech Królach, którzy podążając za Gwiazdą Betlejemską przybyli z darami do stajenki z narodzonym Jezusem. Przekazy mówią o wprowadzeniu zwyczaju „Sternsinger” w połowie XVI wieku przez uczniów klasztorów i chórzystów. Inne źródła mówią o jeszcze wcześniejszym zdarzeniu – przewiezieniu w 1164 roku do Kolonii relikwii czczonych jako szczątki Trzech Króli.

Organizatorzy twierdzą, że kolędnicy (Sternsinger) są największą na świecie akcją solidarności dzieci dla dzieci. W samej Austrii bierze w niej udział niemal 85 tys. dzieci i 30 tys. osób towarzyszących oraz wolontariusze. Tradycja popularna pierwotnie w krajach alpejskich, jest dziś rozpowszechniona w niemal całej Europie: oprócz Niemiec, Austrii i Szwajcarii, także na Węgrzech, w Rumunii, w Czechach, na Słowacji, w Serbii i w Polsce, gdzie zachowane są także rodzime tradycje kolędowania.

AS

Zdj. Peter C. Hofer

Życie Zakonne

zakon

 

JSN Epic template designed by JoomlaShine.com