facebook


Najnowszy News

Fundacja 1

25-lecie Fundacji Bożego Miłosierdzia z udziałem sercanów

KS. ZBIGNIEW BOGACZ SCJ

bogacz czolo

W Biuletynie Duszpasterskim parafii świętych Piotra i Pawła w Trzebini ukazał się wywiad z ks. Zbigniewem Bogaczem SCJ


     W niedzielę 11 lutego, w naszej świątyni gościł ks. Zbigniew Bogacz scj, który głosił kazania na wszystkich Mszach świętych sprawowanych w tym dniu. Ksiądz Zbigniew przybliżył nam postać świętego Jana Pawła II, jego nauczanie, jak również opowiedział o misji Centrum Jana Pawła II „Nie lekajcie się” znajdującego się w Krakowie na Białych Morzach. To był jego 8. wyjazd do parafii w naszej archidiecezji.

Ksiądz Zbigniew znalazł również chwilę, aby spotkać się i porozmawiać ze mną, a relacja z tej rozmowy jest zamieszczona poniżej.

Renata Bialos-Gleń. Czy mógłby ksiądz przedstawić nam historię Centrum Jana Pawła II „Nie lekajcie się!”. Dlaczego to Centrum powstało?

    W czerwcu 1995 roku, ks. kard. Franciszek Macharski, erygował Instytut Jana Pawła II w Krakowie. Instytut zajmował się pracą naukowo-badawczą i jego głównym celem była troska o całokształt działalności Jana Pawła II mająca na celu zaznajomienie zarówno z Osobą jak i działalnością Jana Pawła II - Biskupa, Metropolity Krakowskiego oraz Papieża. 2 stycznia 2006 roku ks. kard. Stanisław Dziwisz podpisał Statut oraz wydał Dekret powołujący Centrum Jana Pawła II "Nie lękajcie się!". Prace budowlane rozpoczęły się w październiku 2008 roku.

    Centrum kontynuuje prace rozpoczęte przez wspomniany wcześniej Instytut Jana Pawła II. Główną misją Centrum jest upamiętnienie wielkiego dziedzictwa pozostawionego przez Świętego Jana Pawła II, promowanie wartości jakimi żył Papież, i które głosił podczas swojego pontyfikatu. W ramach Centrum prowadzona jest działalność Uniwersytetu III Wieku, Instytut Dialogu Międzykulturowego, Wolontariat oraz Muzeum. Przy Sanktuarium Św. Jana Pawła II gromadzą się liczne wspólnoty.

R.B.G. Jak ksiądz trafił do Centrum Jana Pawła II?

Trzeci rok pracuję w Centrum Jana Pawła II. Poprosiłem kustosza ks. prałata Jana Kabzińskiego i mojego przełożonego ks. Wiesława Święcha scj o możliwość posługi w Centrum, z wielu względów a najważniejszy powód to wielki szacunek do osoby Świętego Jana Pawła II do tego co nam pozostawił i nadal w inny już sposób pomaga i przemawia do nas. Miałem okazję spotykania Papieża w dwóch okresach, w latach 1986-90 kiedy studiowałem w Rzymie teologię bizantyjską, i w latach 2003-2009 kiedy pracowałem jako radny w kurii generalnej. Obserwowałem uważnie Papieża kiedy był w pełni sil, mocny niezmiernie duchowo i geniusz intelektualny. Posiadał dużą radość i serdeczność, spontaniczność w byciu i poczucie humoru, i później kiedy pielgrzymowanie, posługa papieska dobiegała już do końca. Doceniam możliwość widzenia go niekiedy z bliska i spotkań z nim dzięki ks. kard. Stanisławowi Nagyemu.

R.B.G.:W dzisiejszym kazaniu mówił ksiądz wiele o spuściźnie Jana Pawła II i jego nauczaniu. Jakie jest księdza zdaniem najważniejsze przesłanie pozostawione przez Świętego?

     „Otwórzcie drzwi Chrystusowi”, „Niech zstąpi Duch Twój i odmowi…”,”Świętymi bądźcie.” Mamy zachować wewnętrzny pokój. Konieczny jest powrót do Boga, do tradycji chrześcijańskich w Polsce i Europie. Inne przesłania to: „Pokój Tobie Ojczyzno moja”, „Zaufajcie Panu”i podkreślane: ”Maryjo jestem, pamiętam i czuwam”. Nie sposób szybko streścić nauczania św. Jana Pawła II. Można dać małe skróty...Zbyt mało czasu aby wskazać precyzyjne streszczenie...

R.B.G.: A dla młodych ludzi?

     Przyszłość świata zależy od Was; Wy jesteście nadzieją… Nie lękajcie się!

R.B.G. Centrum Jana Pawła II, a zwłaszcza dwupoziomowa świątynia, odwiedzane jest przez wielu pielgrzymów z kraju i ze świata. Czego współczesny człowiek szuka w takim miejscu?

     Pielgrzymi przyjeżdżają aby pogłębić to co nauczał Papież. Ludzie pragną pomodlić się, podziękować Papieżowi, który jest już w domu Ojca, za to czego dokonał. Przybywają aby wyciszyć się wewnętrznie i nabrać sil oraz optymizmu duchowego. Cześć wiernych, zwłaszcza Polaków, jasno stwierdza na spotkaniach grupowych, przy oprowadzaniu, że są zagubieni, że świat jest trudny, że mają kłopoty, że szukają pociechy wewnętrznej, która nadal daje Jan Pawel II.. Tutaj nie chodzi o nadzwyczajne uzdrowienia na ciele, takie tez bywają, ale raczej o ufne wzmocnienie wewnętrzne. Wielu twierdzi, że osoby przyjeżdżające do Centrum pragną często powiedzieć Janowi Pawłowi wszystko co leży im na sercu, co ciężko jest zrobić to w swoim domu. Po tym spotkaniu jest im łatwiej wracać do codziennego życia. Zatem zapraszam!

R.B.G.: Centrum nadal rozbudowywane się i rozrasta. Czy mógłby ksiądz przybliżyć nam plany na najbliższą przyszłość?

     W ramach Centrum powstało już Sanktuarium Świętego Jana Pawła II, gdzie znajdują się relikwie krwi Świętego. W sanktuarium można podziwiać mozaiki wykonane przez artystów z Centrum Aletti pod kierunkiem o. Mario Ivana Rupnika S.J. Nie tak dawno, bo 3 lutego 2018, Kardynał Dziwisz pobłogosławił najnowszą mozaikę Matki Boskiej Nieustającej Pomocy w kościele dolnym.. Obecnie prowadzone są prace w Muzeum Jana Pawła II, planowane jest utworzenie domu pielgrzyma, baru na posiłki i zaplecza pielgrzymkowego. Trwają również prace wykończenie Centrum Rekolekcyjnego oraz Centrum Konferencyjnego.

    W tym miejscu, w imieniu Księdza Kustosza, dziękuję Księdzu Proboszczowi i Jego Współpracownikom, Parafianom parafii Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Trzebini za złożone, w dniu dzisiejszym ofiary, które zostaną przekazane na kontynuację prac wykończeniowych w Centrum Jana Pawła II w Krakowie.

Dziękuje również Pani za trafne pytania.

                                                                                              Bardzo dziękuję za rozmowę.

                                                                                               Rozmawiała: Renata Białos-Gleń

------------------------

Dwa ostatnie zdjęcia: ostatnie spotkanie z Janem Pawłem II, 23 stycznia 2005 r. wspólnie z kard. Stanisławem Nagym i ks. Tadeuszem Michałkiem

Życie Zakonne

zakon

 

JSN Epic template designed by JoomlaShine.com