facebook


Najnowszy News

 

ŚW. MIKOŁAJ U SCHOLI I MINISTRANTÓW

Nowa Mogiła Pamięci

Mogila cz Na cmentarzu w Glisnem powstała nowa Mogiła Pamięci o zmarłych w różnych miejscach kaźni Polakach oraz mieszkańcach wioski. 22 maja br. pobłogosławił ją kard. Stanisław Dziwisz.


      - To była miła niespodzianka, bowiem ksiądz kardynał przyjechał po raz drugi nieoficjalnie na Majówkę w gronie znajomych księży do tutejszego rektoratu. Gdy w drodze do Glisnego dowiedział się od swego byłego sekretarza księdza Dariusza Rasia o powstaniu Mogiły, wyraził wolę jej pobłogosławienia, co uczynił w gronie wielu kapłanów i pracujących przy budowie tego miejsca. Niestety nie było fundatora i autora tego dzieła, mieszkańca wioski Ryszarda Karpierza, który był w tym czasie daleko, ale reprezentował go syn Dawid, który od początku pracował przy jej wznoszeniu – opowiada rektor Rektoratu w Glisnem, ks. Andrzej Sawulski SCJ, dodając, że wszystko działo się szybko i spontanicznie.

            Nowa Mogiła powstała w miejscu poprzedniej, zbudowanej z kamienia, a jej częścią jest ołtarz polowy oraz drewniany krzyż, symbolizujący nowe życie, jako owoc śmierci Zbawiciela na Kalwarii. Przy ołtarzu została umieszczona urna zawierająca ziemię z miejsc walk i kaźni Polaków, m.in. z Katynia, Miednoje i spod Monte Casino oraz ziemię z grobów rodzinnych mieszkańców Glisnego, pochowanych na innych cmentarzach, głównie w Mszanie Dolnej.

            - Prosimy Cię łaskawie Panie, abyś pobłogosławiłtę Mogiłę i Ołtarz Pamięci o nich wszystkich. Niech nam zawsze przypomina naszych bliskich, którzy żyli wśród nas na tej ziemi, a którzy spoczywają na innych cmentarzach oraz o miejscach kaźni wielu Polaków i tych, którzy walczyli o wolność naszej Ojczyzny – modlił się kard. Dziwisz, podkreślając potrzebę stałej modlitwy za zmarłych, która jest wyrazem pamięci i miłości do nich.

     Na koniec pogratulował wszystkim twórcom tego miejsca, a na jednej ze ścian napisał: Pobłogosławił Stanisław kard. Dziwisz 22 V 2018 r.

     Kardynał modlił się również z przybyłymi kapłanami w kościele, wśród których byli księża z Bazyliki Mariackiej, rodacy (ks. infułat Jakub Gil, ks. prałat Jan Franczak) oraz sercanie (ks. Zbigniew Bogacz, ks. Stanisław Mieszczak, ks. Zdzisław Pluska, ks. Grzegorz Piątek), a nabożeństwo majowe prowadził ks. Dariusz Raś, archiprezbiter mariacki. Z kolei zwracając się do zebranych, były sekretarz papieża Jana Pawła II wspomniał o fakcie związanym z niedoszłą beatyfikacją o. Jana Leona Dehona i wyraził nadzieję, że kiedyś dojdzie do jego wyniesienia na ołtarze. A na koniec zaintonował pieśń: Najświętsze Serce Boże, poświęcamy Ci…

     Potem wszyscy przybyli na Majówkę spotkali się tradycyjnie przy ognisku, w czasie którego były życzenia z okazji niedawnych imienin byłego metropolity krakowskiego, a także ks. infułata Jana Dyducha, byłego rektora Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II.

     Drugą niespodziankę zrobił proboszcz mariacki, który chcąc upamiętnić spotkanie, na boazerii budynku napisał: Bazylika Mariacka & Przyjaciele. Majówka 22 V 2018 AD. Pod tymi słowami podpisali się przybyli goście, wśród których byli także proboszcz parafii papieskiej w Wadowicach ks. prałat Stanisław Jaśkowiec i dziekan dekanatu mszańskiego ks. Marek Wójcik.

            - Gospodarz tutejszego rektoratu organizując takie spotkanie sprawia, że buduje się most między duchowieństwem diecezjalnym i zakonnym, co zawsze jest potrzebne i było stałą troską między innymi ostatnich metropolitów krakowskich z obecnym pośród nas kardynałem – podsumował Majówkę ks. infułat Jan Dyduch, który będąc kanclerzem kurii krakowskiej zabiegał o powstanie cmentarza w Glisnem.

                                                                                                                     AS                                                     

                                                                                          Zdj. ks. Zbigniew Bogacz SCJ

--------------------------------------- 

Cmentarz grzebalny w Glisnem został założony w 1995 r. przez pierwszego duszpasterza a zarazem rodaka, ks Józefa Karpierza, sercanina, którego upamiętnia okazały obelisk obok Mogiły Pamięci. Obecnie znajduje się na cmentarzu kilkadziesiąt grobów.

Życie Zakonne

zakon

 

JSN Epic template designed by JoomlaShine.com