facebook


Najnowszy News

 

ŚW. MIKOŁAJ U SCHOLI I MINISTRANTÓW

W Boże Ciało

Glisne cz

W tym roku uroczystość Bożego Ciała w Glisnem miała szczególny charakter. Po raz pierwszy procesja eucharystyczna poszła do ołtarza znajdującego się przy Mogile Pamięci na cmentarzu.


     Najpierw mieszkańcy wioski i przybyli pod Luboń goście modlili się w czasie Mszy św. w miejscowym kościele, której przewodniczył rodak, ks. infułat Jakub Gil. Z Krakowa, z parafii na os. Widok przyjechał drugi rodak, ks. prałat Jan Franczak.

     W homilii ks. Gil nawiązując do uroczystości Najświętszego Ciała i Krwi Pańskiej podkreślił, że z obchodzonym świętem nierozerwalnie związany jest dar kapłaństwa, jaki Chrystus ustanowił w Wielki Czwartek.

     - To właśnie apostołom i ich następcom, czyli biskupom i kapłanom Jezus dał władzę sprawowania Eucharystii, której nie byłoby bez kapłaństwa. Dlatego dzisiaj, kiedy uwielbiamy Najświętszy Sakrament, jednocześnie z wielką czcią patrzymy na tych, którzy sprawują Ofiarę Mszy świętej – powiedział i zaapelował do rodzin tutejszej wspólnoty o szczególną modlitwę w intencji nowych powołań z Glisnego do służby w Kościele.

     - Parafia, która wydaje kapłana więcej czyni dla Kościoła niż by wybudowała kościół. Miejcie za honor, żeby z tej małej cząstki Kościoła, jaką jest Glisne, wyszły nowe powołania do kapłaństwa czy życia zakonnego. Niech z tych pobożnych rodzin, jakie tutaj są, wzmaga się potężny głos do Boga o powołania – podkreślił, dodając, że bardzo by chciał dożyć czasu, żeby ktoś z ziemi gliśniańskiej poszedł do seminarium i stanął przy ołtarzu w tym kościele.

     Zanim wyruszyła procesja drogami wioski do czterech ołtarzy, rektor ks. Andrzej Sawulski w imieniu całej wspólnoty podziękował jednemu z mieszkańców, Ryszardowi Karpierzowi, za fundację i wykonanie nowej Mogiły Pamięci modlitewnej za zmarłych pochowanych na miejscowym cmentarzu i których groby znajdują się na innych nekropoliach oraz za poległych żołnierzy w obronie Ojczyzny w różnych miejscach, m.in. pod Monte Cassino, Tobrukiem oraz zamordowanych w Katyniu i Turzie k. Sokołowa Małopolskiego, nazywanego „Małym Katyniem. Ziemia z tych miejsc znajduje się w nowopowstałej Mogile, którą 22 maja br. pobłogosławił ks. kard. Stanisław Dziwisz.

     - Radujemy się, że powstałe według własnego pomysłu dzieło będzie dla całej społeczności wioski oraz dla nawiedzających cmentarz miejscem modlitwy za bliskich zmarłych, sprawowania Liturgii Eucharystycznej, ostatniego pożegnania Zmarłych i pamięci o tych z rodzin, których groby znajdują się w innych miejscach, a także o wielu Polakach walczących za Ojczyznę i którzy zginęli w miejscach kaźni – napisał w okolicznościowym adresie ks. Sawulski, a od zgromadzonych w kościele twórca Mogiły otrzymał kwiaty i brawa. Rektor podziękował także radnemu wspólnoty Tadeuszowi Michorczykowi za prowadzenie prac przy wykonanym nasypie, Józefowi Płoskonce za prace kamieniarskie, sołtysowi Mieczysławowi Kaczorowi oraz wielu innym mieszkańcom, którzy pomagali. Wyraził też wdzięczność osobom, które wsparły finansowo dzieło, a Andrzejowi Dudzie z Mszany Dolnej za wykonanie drogi cmentarnej.

     W czasie procesji przy Mogile Pamięci szczególnie polecano wszystkich, którzy przyczynili się do jej powstania.

     - Kiedy kardynał Dziwisz pobłogosławił Mogiłę, pogratulował także jej twórcom. Myślę, że jego obecność na naszym cmentarzu i ten piękny gest pobłogosławienia jest dla wszystkich najlepszym podziękowaniem za ich wysiłek w tym względzie, a był on bardzo duży - podsumowuje rektor rektoratu w Glisnem.

                                                                                                                           AS

                                                                                                                          Zdj. Justyna Lach

Zobacz także: Gość Niedzielny o Bożym Ciele w Glisnem: https://krakow.gosc.pl/doc/4775894.Oltarz-przy-Mogile-Pamieci

Życie Zakonne

zakon

 

JSN Epic template designed by JoomlaShine.com