facebook


Najnowszy News

Studnie czolo

"Gość Niedzielny" o studniach powstałych dzięki Sercańskiej Rodziny Misyjnej

Ks. dr hab. Lucjan Szczepaniak SCJ

Lucek cz

Sercanin, ks. dr hab. Lucjan Szczepaniak został członkiem Zespołu Ekspertów Konferencji Episkopatu Polski ds. Bioetycznych.


     O powołaniu ks. Szczepaniaka w skład Zespołu Ekspertów ds. Bioetycznych zdecydowali biskupi obecni na 379. Zebraniu Plenarnym Konferencji Episkopatu Polski w Janowie Podlaskim. Sercanin jest od 23 lat kapelanem w Uniwersyteckim Szpitalu Dziecięcym CM UJ w Krakowie Prokocimiu i specjalistą w dziedzinie teologii moralnej. Z wykształcenia jest lekarzem, a studia medyczne odbył na Wydziale Lekarskim Akademii Medycznej w Łodzi. Przez dwa lata pracował na Oddziale Niemowlęcym w Wojewódzkim Szpitalu im. M. Curie Skłodowskiej w Zgierzu.

     - Zagadnienia bioetyczne, szczególnie w przypadku dzieci, są mi bardzo bliskie, bowiem spotykam się z nimi w szpitalu. Od wielu lat organizuję w tutejszym środowisku sesje naukowe pt. „Etyka w medycynie”, które są okazją do głębszej refleksji nad etycznym wymiarem działań z zakresu medycyny – mówi ks. dr hab. Szczepaniak, dodając, że powołanie go na członka Zespołu Ekspertów ds. Bioetycznych jest dla niego kolejnym wyzwaniem, któremu postara się sprostać.

     Sercanin oprócz codziennej posługi kapelana jest wykładowcą akademickim medycyny pastoralnej w Wyższym Seminarium Misyjnym Księży Sercanów. W latach 2009-2013 wykładał bioetykę w UPJP II w Krakowie.

     Jest autorem wielu publikacji naukowych w specjalistycznych pismach medycznych i artykułów w różnych czasopismach, a także redaktorem naczelnym roczników: „Bioetyczne Zeszyty Pediatrii" w Instytucie Pediatrii Wydz. Lek. UJ CM. Wygłosił kilkaset konferencji podczas różnych sympozjów naukowych i na kursach specjalistycznych w całej Polsce. W szpitalu, gdzie pracuje, założył m.in. wolontariat w celu pomocy chorym dzieciom oraz Środowiskowy Oddział Akcji Katolickiej złożony z pracowników nauki, lekarzy, pielęgniarek, pracowników technicznych i administracji Instytutu Pediatrii.

     Zespół Ekspertów ds. Bioetycznych KEP został powołany w 2008 r. podczas 344. Zebrania Plenarnego Konferencji Episkopatu Polski, a jego zadaniem jest m.in. monitorowanie procesów legislacyjnych i wyrażanie opinii Kościoła na tematy bioetyczne. Zespół współpracuje z Radą KEP ds. Rodziny, a od marca tego roku jego przewodniczącym jest sercanin, bp Józef Wróbel, który zastąpił na tym stanowisku abpa Henryka Hosera. Wśród zatwierdzonych nowych członków Zespołu znalazł się również inny zakonnik, ks. dr hab. Piotr Kieniewicz, marianin.

                                                                                                                    Ks. Andrzej Sawulski SCJ

Życie Zakonne

zakon

 

JSN Epic template designed by JoomlaShine.com