facebook


Najnowszy News

Studnie czolo

"Gość Niedzielny" o studniach powstałych dzięki Sercańskiej Rodziny Misyjnej

 Nowa książka ks. Józefa Gawła SCJ

Rady czolo

Obchodzący Złoty Jubileusz Kapłaństwa ks. Józef Gaweł SCJ wydał swą najnowszą książkę. To swoisty poradnik, jak być radosnym chrześcijaninem?


    

     Już sama okładka książki pełna jest symboli optymizmu i zachęca czytelnika patrzącego w księgarni na leżącą przed nim publikacje do zobaczenia, co jest w środku? A wewnątrz, jak głosi tytuł, są „Zaproszenia do radości”, które autor kieruje do wszystkich, a szczególnie – jak napisał w dedykacji - bliskich mojemu sercu w Złotym Jubileuszu Kapłaństwa. Ale nie tylko do nich. W przysłanym mi liście dołączonym do książki podkreślił, że jest ona także kazaniem do niego.

     Jakie to kazanie głosi do siebie i czytelników Jubilat, który będąc 50 lat księdzem w Zgromadzeniu Najświętszego Serca Jezusowego wygłosił ich tysiące z kazalnic w kościołach i kaplicach, ale też pod gołym niebem przy ołtarzach polowych, między innymi w swej rodzinnej Węglówce?

     Owe kazania o radości są bardzo krótkie i są w nich obecne osoby, które swymi wypowiedziami i postawą potwierdziły, że radość, pogoda ducha i uśmiech są bardzo ważną częścią życia i powołania chrześcijańskiego. Autor cytuje m.in. papieża Jana Pawła II, którego nazywa „świętym od radości życia”, papieża Jana XXIII, nazywanego „papieżem uśmiechu”, a także obecnego Ojca św. Franciszka, który w swej ostatniej adhortacji apostolskiej „Gaudete et exultate”, wyliczając cechy świętości, zalicza do nich radość i poczucie humoru.

   Ks. Gaweł sięga też do wielu słów Pisma św. , które wiążą radość z wiarą, nadzieją, pokojem serca, życiem wiecznym, a nawet dobrym zdrowiem. ("Radosne serce wzmacnia zdrowie, ale przygnębiony duch wysusza kości” Prz 17,22)

     Co radzi Autor, by w dzisiejszym świecie, pełnym smutku i zagubienia, odkryć piękno radosnego życia? Ks. Gaweł proponuje na to prosty przepis, który w książce zamieścił w poszczególnych tytułach. Oto niektóre z nich: Żyj Ewangelią, Otwórz drzwi Duchowi Świętemu, Poznaj Jezusa, Zaproś Boga do swego serca, Korzystaj z sakramentów, Świętuj niedzielę, Żyj w zgodzie z sumieniem, Zaprzyjaźnij się z Maryją, Bierz przykład ze świętych.

    W sumie Autor daje 52 porady na prawdziwą radość, nie byle jaką radość, ale mającą swe źródło w Stwórcy, o którym św. Franciszek z Asyżu powiedział, że „jest radością, więc dlatego przed swój dom wystawił słońce”.

     Na końcu każdej porady Jubilat zamieszcza krótką modlitwę o radość w sercu, pogodne usposobienie, codzienny optymizm czy poczucie humoru. Są one również zaproszeniem do zwrócenia się w stronę nieba o jego dary w tym względzie i na pewno mogą ubogacić codzienny pacierz.

    Myślę, że książka ks. Józefa, która jest swoistym poradnikiem radości, nie tylko wzbogaca rynek wydawniczy, ale sprawia, że czytelnik nie jeden raz odczuje smak pogody ducha i cieszenia się życiem czy to w rodzinie, czy też w kapłaństwie i życiu konsekrowanym. Sercanin, przeżywający pół wieku swe kapłaństwo, sprawił nam sporą radość jej wydaniem.

                                                                                                 Ks. Andrzej Sawulski SCJ

------------------------------------------

„Zaproszenia do radości”, Edycja Świętego Pawła, Częstochowa 2018

Życie Zakonne

zakon

 

JSN Epic template designed by JoomlaShine.com