facebook


Najnowszy News

Studnie czolo

"Gość Niedzielny" o studniach powstałych dzięki Sercańskiej Rodziny Misyjnej

Od kapelana chorych dzieci

chorzy czolo

Ks. Lucjan Szczepaniak SCJ wziął udział w 53. Pielgrzymce Apostolstwa Chorych na Jasną Górę i wygłosił do przybyłych konferencję.


       6 lipca br. do narodowego sanktuarium w Częstochowie przybyli chorzy i osoby starsze z całej Polski, indywidualnie i w grupach zorganizowanych przez parafie, ośrodki opiekuńcze i rehabilitacyjne, wspólnoty zrzeszające chorych lub niepełnosprawnych, m.in. Apostolstwo Chorych. Towarzyszyli im rodziny i opiekunowie oraz przedstawiciele służby zdrowia i wolontariusze. Tegoroczna pielgrzymka była także dziękczynieniem za niedawną beatyfikację pielęgniarki i opiekunki chorych - bł. Hanny Chrzanowskiej.

      Pielgrzymka rozpoczęła się modlitwą w jasnogórskiej bazylice. Następnie ks. Lucjan Szczepaniak, kapelan w Uniwersyteckim Szpitalu Dziecięcym w Krakowie wygłosił konferencje dla chorych pt. „Oto Matka twoja” – miłość siłą w cierpieniu.

      - Przybyliście tutaj do Matki Bożej Jasnogórskiej na 53. Pielgrzymkę w III roku nowenny przed 100-leciem istnienia Apostolstwa Chorych w świecie. Wasze życie, modlitwy, ofiara ze swojego cierpienia złożona Bogu, trud pielgrzymowania, ma niezwykłe znaczenie dla całego Kościoła. Jesteście bowiem najdroższą cząstką pielgrzymującego ludu. Znajdujecie się w Bożym Sercu i w Sercu Kościoła – mówił ks. Szczepaniak do zgromadzonych w bazylice.

     W swej konferencji podkreślił, że cierpiący na Kalwarii Jezus utożsamił się z każdym, kto w jakikolwiek sposób cierpi, a wskazując na obecną pod krzyżem Matkę Syna Bożego, zwrócił uwagę na postawę Maryi, która wobec cierpienia swego dziecka nie złorzeczy Bogu, nie przeklina oprawców lecz jest „światłem dla uczniów będących na krawędzie zwątpienia i dezercji..., a wobec śmierci swego Syna zwycięża miłością, i nie pozwoliła odebrać sobie nadziei.

      Stąd, zdaniem prelegenta, wszyscy przybywający na Jasną Górę pielgrzymi, a pośród nich chorzy, widzą dla siebie w Maryi „światło latarni morskiej” wskazujące w ciemnościach swego trudnego położenia na Chrystusa.

     Ks. Szczepaniak zwrócił także uwagę na rolę świętych, którzy swym życiem odbijają światło nauki i czynów Jezusa. Nawiązując do patronki tegorocznej Pielgrzymki Apostolstwa Chorych – bł. Hanny Chrzanowskiej, podkreślił, że podjęła się trudnej opieki ludzi wykluczonych ze społeczeństwa z powodu działań wojennych, nędzy, starości, niedołęstwa i chorób.

     - Swoim życiem udowodniła, że słowa Jezusa są dla niej najważniejsze i mają moc nakazu moralnego, od którego uzależnione jest zbawienie – dodał.

     W dalszej części konferencji ks. Lucjan przekonywał, że także obecnie Chrystus potrzebuje ludzi takich jak wspomniana pielęgniarka bł. Chrzanowska, którzy by hojnie poświęcili swój czas i umiejętności chorym i cierpiącym oraz zapalali dla nich światło nadziei.

     - Nie można być blisko Boga, jeśli się nie jest blisko ludzi. Nie można kochać Boga, jeśli nie kocha się ludzi w ich niedoli – podkreślił.

     Według prelegenta nikt tak, jak Maryja nie potrafił zaufać Bogu w ciemnościach cierpienia. Tę postawę Matki Bożej naśladowała pomagając chorym, a potem gdy sama zachorowała - bł. Hanna Chrzanowska.

      - Konferencję zakończyłem modlitwą do Matki Bożej i bł. Hanny o wstawiennictwo, o to byśmy byli świadkami Jezusa w dzisiejszych czasach. A być świadkiem Jezusa znaczy nie tylko wierzyć, ale dać swoim życiem przykład w najtrudniejszych chwilach związanych z cierpieniem, chorobą i umieraniem, a także wtedy, gdy człowiek jest w pełni zdrowy i silny – powiedział potem ks. Szczepaniak w czasie rozmowy z redaktorem Radia Fiat.

      Uczestnicy Pielgrzymki Apostolstwa Chorych wzięli udział we Mszy św. pod przewodnictwem przewodniczącego Zespołu KEP ds. Duszpasterstwa Służby Zdrowia i Chorych, bp Romualda Kamińskiego, a potem w Kaplicy Cudownego Obrazu w nabożeństwie lourdzkim. Odprawili też Drogę Krzyżową na jasnogórskich wałach.

                                                                                                                                      AS

                                                                                                  Zdj. Radio Fiat i Biuro Prasowe Jasnej Góry 

 

Życie Zakonne

zakon

 

JSN Epic template designed by JoomlaShine.com