facebook


Najnowszy News

Studnie czolo

"Gość Niedzielny" o studniach powstałych dzięki Sercańskiej Rodziny Misyjnej

Msza partyzancka w Glisnem

Glisne czoW rektoracie księży sercanów w Glisnem, 15 sierpnia br. odbyły się tradycyjne uroczystości religijno-patriotyczne.


 

     - W to piękne, radosne święto Wniebowzięcia NMP, tutaj, w tym uroczym zakątku Beskidu Wyspowego, od 27 lat obchodzimy Święto Partyzanckie. W tym roku wpisuje się ono w 100-lecie odzyskania Niepodległości przez naszą Ojczyznę – powiedział rektor kościoła w Glisnem, witając przybyłych pod Luboń gości.

     - Gdy cała Polska w jubileuszowym czasie na różny sposób dziękuje swym bohaterom za wywalczoną wolność, my również jako społeczność Gminy Mszana Dolna staramy się wyrazić podziękowanie i pamiętać o tutejszych leśnych żołnierzach należących do Oddziału Partyzanckiego AK por. Jana Stachury „Adama”, walczących w tym regionie z niemieckim okupantem. Pamiętamy przede wszystkim poprzez modlitwę za nich oraz Apel Poległych- dodał.

     Mszy św. przewodniczył w tym roku kapelan ze Śnieżnicy ks. ppor. Jan Zając, który w homilii podkreślił rolę, jaką odegrali w czasach utraconej niepodległości poeci i pisarze. Cytując wiersze m.in. Marii Konopnickiej, Adama Mickiewicza i Cypriana Kamila Norwida, kaznodzieja wskazał na siłę słowa, wyrażającego miłość do Ojczyzny.

     - Dobrze, że tutaj w Glisnem pilnowana jest tradycja upamiętnienia walczących za Ojczyznę. Bo – jak pisał poeta Norwid - Ojczyzna to zbiorowy obowiązek. Ale także Ojczyzna jest w nas. Ona jest w tobie, jeśli jesteś dobrym gospodarzem swego domu, gdy pilnujesz stroju regionalnego, to ten kapelusz góralski na głowie dziecka, to zioła, które dziś przynosimy do poświęcenia, to kolęda, która zanucimy, to bazie które w Niedzielę Palmową przynosimy do kościoła, to kapliczka, o którą dbasz na skraju swego pola czy przy drodze. Ojczyzna to nasza piękna mowa. Pilnujmy tej mowy i brońmy jej przed chwastami – podkreślił ks. Zając, apelując do zgromadzonych o pilnowanie rodzimych tradycji i historii.

     - Miejmy dziś wielką satysfakcję, że w tym zakątku górskim, w którym kiedyś stawiali opór określonym sytuacjom niewoli żołnierze „Adama”, pilnowana jest w domach i rodzinach nasza często trudna, ale jakże piękna historia – dodał.

     Apel Pamięci, jaki miał miejsce po Mszy św. prowadził Zbigniew Jarosz, nauczyciel historii w Zespole Palcówek Oświatowych w Mszanie Górnej, a flagę państwową na maszt wciągnęli członkowie Jednostki „Strzelec” przy Zespole Szkół Techniczno-Informatycznych w Mszanie Dolnej .

     Po Apelu delegacje władz województwa , powiatu, gminy i miasta Mszana Dolna oraz krakowskiego Oddziału IPN – patrona uroczystości złożyli wiązanki kwiatów pod tablicą upamiętniającą żołnierzy „Adama i Placówki „Witolda”.

     - To ważne, by upamiętnić bohaterskie walki partyzantów, którzy niestety po wojnie byli często prześladowani i musieli emigrować, bądź byli bestialsko mordowani – powiedział wójt gminy Mszana Dolna Bolesław Żaba i podziękował wszystkim angażującym się od lat w tutejsze święto.

     - Polskie państwo podziemne i zbrojna konspiracja w czasach drugiej wojny światowej nie mają precedensu w historii, zaś Glisne i gmina Mszana Dolna dołożyły do wspaniałego czynu zbrojnego swoje cegiełki. Dlatego dziś z dumą wspominamy żołnierzy Armii Krajowej Oddziału partyzanckiego por. Jana Stachury „Adama” i Placówki ‘Witolda – napisał w okolicznościowym liście dyrektor krakowskiego Oddziału IPN - dr hab. Filip Musiał, a odczytał go jego reprezentant - Krzysztof Pięciak.

      Z kolei radny Sejmiku Województwa Małopolskiego, Grzegorz Biedroń wspomniał o losie księży, którzy w czasie drugiej wojny należeli do grupy najbardziej tępionych przez okupantów, ponieważ dbali o stan ducha polskiego narodu.

     Natomiast wiceprzewodniczący Rady Powiatu Limanowskiego Franciszek Dziedzina złożył wszystkim obecnym kombatantom życzenia w okazji dnia Wojska Polskiego.

     W tym roku obrazem Matki Boskiej Partyzantów zostali uhonorowaniu przybyli z Chrzanowa i okolic Myślenic ułani z Towarzystwa Krzewienia Tradycji Kawalerii Polskiej im. rotmistrza Witolda Pileckiego, a odebrał go dr med. Ryszard Sobieraj.

     Święto partyzanckie zgromadziło w Glisnem liczne poczty sztandarowe OSP gminy, miejscowej Szkoły Podstawowej, Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych, Podhalańskiej Grupy Rekonstrukcji Historycznych ZP „Błyskawica”. W kościele, na placu, a potem podczas poczęstunku przygrywała Orkiestra Dęta „Echo Gór” z Kasinki Małej, a chórzyści z parafii św. Michała Archanioła z Mszany Dolnej zaśpiewali z gośćmi dawne pieśni żołnierskie.

            Wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowe pocztówki obrazu Matki Boskiej Partyzantów, jaki znajduje się w kościele i który został pobłogosławiony przez papieża Jana Pawła II.

                                                                                                                     zdj. Justyna Lach

O patriotycznych uroczystościach w Glisnem pisze także na swym portalu IPN.

https://krakow.ipn.gov.pl/pl4/aktualnosci/56272,Partyzanckie-swieto-w-Glisnem-pow-limanowski-z-udzialem-przedstawiciela-Oddzialu.html

Życie Zakonne

zakon

 

JSN Epic template designed by JoomlaShine.com