facebook


Najnowszy News

Sercanin na Wielkim Odpuście Tuchowskim

 

     Na cmentarzu w Glisnem powstała dzwonnica, a jej poświęcenia dokonał w niedzielę 30 czerwca br., pochodzący z wioski ks. infułat Jakub Gil, który obchodził w tym dniu swe 80. urodziny.

      - Dzwony towarzyszą człowiekowi od urodzenia aż do grobu, a w ich głosie dostrzegamy głos Boży, który wyraża radość i smutek, dziękczynienie i prośbę, a także wezwanie do jedności w obliczu różnych wydarzeń. Ich daleko rozlegający się uroczysty dźwięk, zwołuje żywych i opłakuje zmarłych oraz wzywa do modlitwy.   Staje się w rzeczy samej głosem Chrystusa i głosem Kościoła, zdaje się mówić „Tu jest obecny Pan...” – powiedział ks. Gil podczas obrzędu poświęcenia dzwonnicy i pogratulował jej twórcom.

      Drewnianą dzwonnicę zaprojektował i wykonał mieszkaniec wioski Ryszard Karpierz, któremu pomagał syn Dawid, który też uderzył jako pierwszy sercem dzwonu o spiżową ścianę.

       - Zrobił to Dawid, bowiem on zajął się renowacją dzwonu, nadal mu dawny blask. Dzwon natomiast o imieniu papieża Jana XXIII pochodzi z wieży kościoła i był nieczynny, więc postanowiliśmy przenieść go na cmentarz, by był także znakiem łączności ze świątynią, w której odbywają się pogrzeby – objaśnia rektor kościoła w Glisnem, który także uhonorował wszystkich pracujących przy powstaniu dzwonnicy okolicznościowymi podziękowaniami.

Potem w kościele ks. infułat Gil przewodniczył odpustowej Mszy św. w czasie której mieszkańcy wioski złożyli mu życzenia z okazji obchodzonych 80. urodzin.

     - Jesteśmy wdzięczni Bogu i Twoim rodzicom, dzięki którym nie tylko zostałeś mieszkańcem naszej wioski, lecz także znanym i cenionym księdzem w naszej archidiecezji, w której zostawiłeś wiele wspaniałych śladów swej duszpasterskiej pracy, jak choćby wzniesiony na Wzgórzach Krzesławickich w Krakowie piękny kościół. Jesteśmy dumni, że jako nasz Rodak byłeś przez wiele lat proboszczem parafii w Wadowicach, skąd pochodzi święty papież Jan Paweł II – powiedziała Barbara Karpierz, radna parafialna, dodając, ze Jubilat mimo emerytury dalej służy Kościołowi i wiernym udzielając m.in. sakramentu bierzmowania, głosi słowo Boże, przewodniczy różnym uroczystościom w naszym rejonie.

     Życzenia pod adresem Jubilata popłynęły także od dzieci i nauczycieli miejscowej szkoły, druhów strażaków OSP, przedstawicieli gminy Mszana Dolna, chórzystów z parafii św. Michała w Mszanie Dolnej oraz delegacji z Wadowic, którzy przyjechali ze swym proboszczem ks. Stanisławem Jaśkowcem. Byli też księża z dekanatu, rodzina dostojnego Jubilata, znajomi i przyjaciele z parafii, w których niegdyś pracował ks. Gil. Nieco więcej o jego duszpasterskiej i kapłańskiej drodze powiedział w czasie kazanie jego kuzyn ks. Władysław Gil.

     Mieszkańcy Glisnego podziękowali również innemu rodakowi, ks. prałatowi Janowi Franczakowi za pomoc w powstaniu na cmentarzu alei brukowej i schodów.

      W kościele, a potem podczas urodzinowego przyjęcia zaśpiewano Jubilatowi „Wszystkiego dobrego”… i „Niechaj żyje…”, a podczas uroczystości przygrywał zespół „Olszowianie” z Olszówki pod kierunkiem Wioli Kraus.

                                                                                                                           AS

                                                                                                                           Zdj. Justyna Lach

Życie Zakonne

zakon

 

JSN Epic template designed by JoomlaShine.com