facebook


Najnowszy News

 

Mszana czolo

JUBILEUSZOWY MEDAL OD MIASTA MSZANA DOLNA

Dożynki Glisniańskie

dozynki cz

W ostatnią niedzielę sierpnia, w rektoracie sercanów w Glisnem odbyły się doroczne Dożynki, podczas których mieszkańcy wioski dziękowali za tegoroczne plony.

 

      Gospodarzami tegorocznych Dożynek byli mieszkańcy os. Rydzonie, którzy przynieśli do kościoła wieniec żniwny, chleb dożynkowy, owoce i warzywa. W czasie dziękczynnej Eucharystii dary ofiarne poświęcił rektor rektoratu, który w homilii zwrócił uwagę, że Dożynki są czasem wdzięczności Stwórcy za dar ziemi i jej plony, za wiarę i dar polskości.

      - Dożynki przypominają nam, abyśmy doceniali swoje rodzinne gniazdo, byśmy szanowali otaczającą nas przyrodę, czynili sobie ziemię poddaną, czyli służącą naszemu dobru. Byśmy troszczyli się o środowisko naturalne, nie zanieczyszczali go, bo rośliny, ptaki i zwierzęta, a przede wszystkim my, ludzie, potrzebujemy czystego, zdrowego klimatu. Ziemi nie można oszukać, jest naszą żywicielką, a nawet matką – podkreślił ks. Andrzej Sawulski, dodając, że w naszej Ojczyźnie, w każdej parafii, a nawet tam, gdzie nikt nie sieje i nie żniwuje, ludzie wierzący widzą potrzebę wyrażenia Bogu wdzięczności za Jego błogosławieństwo dla ziemi i pracy rolników.

     Z kolei mówiąc o potrzebie dziękczynienia za dar polskości powiedział: „Dar polskości – to nasza ziemia, historią, kultura i wiara. Dar polskości – to skarb, w obronie którego bili się przodkowie pod Cedynią, Grunwaldem, Jasną Górą, Olszynką grochowską, w powstaniach, w czasie wojen światowych i komunizmu. Dar polskości rozwijał się w melodii Bogurodzicy i w Mazurku Dąbrowskiego, oddychał w obrazach Matejki i Grottgera, karmił się poezją Kochanowskiego, Mickiewicza, Słowackiego i Norwida, owocował w pracy górnika, stoczniowca, twórców ludowych, ludzi nauki. Dar polskości budził ciągłe wołanie o sprawiedliwość od buntu chłopa pańszczyźnianego do strajków w Gdańsku, w Szczecinie, w kopalniach…. Wreszcie dar polskości zrodził ruch „Solidarność”, który przyniósł nam wolność”.

      Wszyscy zgromadzeni wspólnie wyrazili swą wdzięczność za zebrane plony podczas modlitwy po komunii św. , a rektor podziękował mieszkańcom os. Rydzonie za pełnienie roli gospodarzy.

                                                                                                                        Zdj. Justyna Lach

Życie Zakonne

zakon