facebook


Najnowszy News

 

DOROCZNA MODLITWA ZA ZMARŁYCH NA CMENTARZU

W krakowskim Magistracie

sztuka czoPrace malarskie ks. Andrzeja Sawulskiego SCJ i jego parafianki Gabrieli Oleksy, znalazły się na otwartej 2 września br. w krakowskim Magistracie wystawie pt. „Niepodległa w sztuce”.

 

    - Wystawa jest kontynuacją ubiegłorocznego projektu historyczno-kulturalnego ukazującego Polskę w różnych okresach dziejów, widzianych z perspektywy małopolskich artystów. Chodziło nam o to, by upamiętnić w dziełach malarskich i rzeźbiarskich piękno Ojczyzny i jej historię podczas walk o niepodległość, także w związku z 80. rocznica wybuchu II wojny światowej – powiedziała Agnieszka Kęska, prezes LEGE ARTIS (Stowarzyszenia Inicjatyw Społecznych), które przygotowało wernisaż.

     Z kolei w swym wystąpieniu naczelnik Biura Edukacji Narodowej IPN w Krakowie Michał Masłowski, który otworzył wystawę, podkreślił, że sztuka poprzez różną formę ukazuje wizję historii oraz emocje twórców, co jest wielką wartością dla oglądających.

     - Byłem mile zaskoczony zaproszeniem na wernisaż, bowiem moje malowanie jest raczej do przysłowiowej „szuflady”. Obraz, który pokazuję, nawiązuje do rodzinnych stron Nowego Sącza, gdzie niedaleko domu znajduje się ciekawa kapliczka z figurą Chrystusa Frasobliwego, przy której okoliczni mieszkańcy modlili się także o wolność dla Ojczyzny. Kapliczkę umieściłem w wiejskim pejzażu charakterystycznym dla tamtych lat – objaśnia ks. Andrzej Sawulski, rektor rektoratu sercanów w Glisnem, który niedawno miał wernisaż swych obrazów w galerii Biblioteki w Mszanie Dolnej. Pokazywaną na krakowskiej wystawie pracę nazwał: „Frasobliwy nad losem Ojczyzny”.

     Z kolei młoda, utalentowana artystka z Glisnego Gabrysia Oleksy pokazuje na wystawie obraz związany z odzyskaniem niepodległości Polski.

     - Cieszę się, że mogę w takim miejscu, pośród tak znanych artystów, pokazać swoją pracę, która nawiązuje do smutnych wydarzeń z okresu drugiej wojny światowej, które przyniosły wiele zniszczeń naszego kraju – opowiada Gabrysia, uczennica VII kl. Szkoły Podstawowej, która w swym dorobku ma udział w wielu konkursach patriotycznych, na których zdobyła wyróżnienia i nagrody.

    Wystawę „Niepodległa w sztuce”, objęli swym patronatem prezydent Miasta Krakowa Jacek Majchrowski, metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski oraz Instytut Pamięci Narodowej w Krakowie.

     Swoje prace pokazują m.in. tacy małopolscy artyści, jak: Kinga Krzyś, Edward Duda, Paweł Słota, Grzegorz Wójcik, rzeźbiarz Ignacy Gromala oraz pochodzący ze Słopnic Marian Ślazyk, świętujący w tym roku 25-lecia działalności artystycznej, odznaczony przez ministra kultury medalem: „Zasłużony dla Kultury Polskiej”.

                                                                                                                           Zdj. Janusz Ślęzak

Życie Zakonne

zakon