facebook


Najnowszy News

 

Mszana czolo

JUBILEUSZOWY MEDAL OD MIASTA MSZANA DOLNA

KS. ZBIGNIEW BOGACZ SCJ

sercanki cz

Sercanki obchodziły 4. rocznicę beatyfikacji swej założycielki. W uroczystości wziął udział pracujący w sanktuarium Jana Pawła II w Krakowie - ks. Zbigniew Bogacz SCJ.

 

      Mszy św. dziękczynnej za dar beatyfikacji w sanktuarium św. Jana Pawła II przewodniczył krakowski metropolita senior – kard. Stanisław Dziwisz. W homilii przypomniał m.in. postać i działalność bł. Klary Szczęsnej, założycielki sióstr sercanek. Nawiązał także do osoby św. Józefa Sebastiana Pelczara, biskupa, który przyczynił się do powstania Zgromadzenie Służebnic Najświętszego Serca Jezusowego, obchodzącego w tym roku 125 lat istnienia.

      Kard. Dziwisz zauważył, że dokonana w sanktuarium 4 lata temu beatyfikacja nie była przypadkowa, bowiem siostry sercanki były bliskimi współpracownikami papieża Polaka, a wcześniej metropolity krakowskiego.

     - Wszystko zaczęło się w Krakowie, a potem przeniosło do Watykanu, gdzie obecność i praca sióstr wpisała się na zawsze w pontyfikat świętego papieża, a on wpisał się w historię zgromadzenia – mówił kardynał, podkreślając dyskrecję sióstr, dzięki której „kilkudziesięcioletnia historii wzajemnych relacji i współpracy, wzajemnego szacunku i serdeczności nie jest nagłośniona, ale jest zapisana w Sercu Boga i w sercu osób znających tę piękną historię”.

     W dziękczynnej Eucharystii oprócz licznych sercanek, z zarządem generalnym, wzięli także udział duchowni na czele z kustoszem sanktuarium ks. Mateuszem Hosają.

     - Cieszę się, że mogłem wziąć udział w obchodach jubileuszowych sióstr sercanek, które od początku pracują w tym wyjątkowym miejscu. Przebywając w Rzymie miałem wiele razy okazję poznać ich codzienną, wierną posługę naszemu papieżowi, gdy bywaliśmy u Ojca Świętego z kardynałem Stanisławem Nagym, który spoczywa w tutejszym sanktuarium. Siostry, choć mają innych założycieli, to podobnie jak w przypadku naszego zgromadzenia, mają za dewizę głoszenie miłości i nabożeństwa do Serca Jezusa z akcentem wynagradzającym – powiedział ks. Zbigniew Bogacz, podkreślając, że każdy jubileusz to okazja do przypomnienia o czymś istotnym dla zgromadzenia.

      Na zakończenie uroczystości wszyscy mieli okazje uczcić relikwie bł. Klary Szczęsnej. Siostry nawiedziły również kaplicę Najświętszego Serca Jezusowego mieszczącą się w dolnej części sanktuarium i oddały cześć założycielom Zgromadzenia śpiewając jedną z jubileuszowych pieśni.

     Bł. s. Klara Szczęsna była pierwszą przełożoną generalną i pełniła ten urząd aż do swej śmierci. W marcu 1994 roku kard. Franciszek Macharski rozpoczął jej proces beatyfikacyjny. Uroczystościom beatyfikacyjnym w papieskim sanktuarium, w imieniu papieża Franciszka, przewodniczył ówczesny prefekt Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych kard. Angelo Amato. Wspomnienie liturgiczne bł. Klary Szczęsnej obchodzone jest 7 lutego.

                                                                                                                             AS

                                                                                                                  Zdj. s. Faustiana Konik SSCJ

Życie Zakonne

zakon