facebook


Najnowszy News

 

Mszana czolo

JUBILEUSZOWY MEDAL OD MIASTA MSZANA DOLNA

Przewodnik po Bożym Sercu

Okadka cz

Znane krakowskie Wydawnictwo „Rafael” wznowiło wydanie albumu pt. „Najświętsze Serce”. Jego autorem jest sercanin, ks. Józef Gaweł.

 

     Z przyjemnością polecam nowe wydanie bogato ilustrowanego albumu, który ukazuje się w wyjątkowym czasie obchodów 100-lecia poświęcenia Polski Sercu Jezusowemu oraz 100. rocznicy kanonizacji wielkiej apostołki orędzia z Paray- la-Monial – św. Małgorzaty Marii Alacoque.

     Jego autor proponuje niezwykłą podroż do miejsc, osób, zdarzeń, a także do Pisma świętego, dokumentów Kościoła i wypowiedzi tych, dla których miłość Serca Jezusowego była czymś wyjątkowym, którzy byli nią zauroczeni i przekonani, że należy za nią nie tylko być wdzięcznym, ale wszędzie ją głosić.

     Zabierając czytelnika w podróż, ks. Gaweł wciela się w rolę wytrwanego przewodnika. Pokazuje nam najpierw ojczyznę kultu Serca Zbawiciela – Francję i postać tej, która – jak podkreśla – ukochała Serce Jezusa w sposób wyjątkowy, czyli wizytkę z klasztoru w Paray-le-Monial, św. Małgorzatę Marię Alacoque. To właśnie głównie dzięki niej pojawiło się w Kościele nowe nabożeństwo i nowa forma pobożności, która ujęła miliony ludzi na całym świecie, w tym założyciela sercanów – o. Jana Leona Dehona, francuskiego kapłana.

Nasz przewodnik, ks. Józefa Gaweł, jest duchowym synem o. Dehona, wieloletnim mistrzem w nowicjacie kolejnych zastępów sercanów, kierownikiem po drogach za Sercem Bożym dla setek świeckich i osób konsekrowanych. Można rzecz, że w tej tematyce jest obeznany jak mało kto. Na kartach albumu prowadzi nas także po ścieżkach Biblii, nauczania papieży i innych znanych postaci Kościoła, czego wynikiem było ustanowienia nabożeństwa i święta Serca Jezusowego. Sporo miejsca poświęca nieocenionej w tym względzie roli biskupów Polski. „Był to wielki sukces naszej Ojczyzny, oddanej od dawna kultowi Bożego Serca (…) Polscy biskupi, którzy wyrosili ustanowienie tego święta, przyczynili się do rozwoju liturgicznego kultu Serca Pana Jezusa w Kościele oraz odnowili pamięć o tej miłości” – zauważa autor, który wyjaśnia w dalszej części książki ideę poświęcenia osobistego i społecznego Sercu Zbawiciela oraz potrzebę wynagrodzenia; szczególnie eucharystycznego. Przypomina, że to właśnie założyciel sercanów uważał, że Eucharystia jest najwyższym aktem miłości, dziękczynienia i wynagrodzenia.

Opowiadając czytelnikowi z wyczuwalnym zachwytem o Sercu Jezusowym, ks. Gaweł na ostatnich stronach albumu zachęca wszystkich uczestników owej duchowej podróży do jednego, mianowicie naśladowania i kształtowania swego serca na Jego wzór. Jest to zaproszenie do swoistej szkoły Serca Jezusowego, w której każdy może nauczyć się prawdziwie kochać, ale także budować nowy, lepszy świat. Autor jest bowiem przekonany, że współczesny człowiek i świat potrzebuje, jak nigdy przedtem, nabożeństwa do Serca Jezusowego. „Cześć dla Serca Jezusa jest najlepszą szkołą czynnej miłości bliźniego, która stanowi istotną cechę powołania chrześcijańskiego (…) Trzeba nam ciągle wracać do tej miłości, która objawiona została w Sercu naszego Zbawiciela” – podsumowuje ks. Gaweł, dając przy tym wiele praktycznych wskazówek, w jaki sposób można budować w sobie i wokół cywilizację miłości.

Jak przystało na publikację albumową, opowieści autora towarzyszą liczne barwne fotografie. Pobożność bowiem zawsze była wspomagana „świętymi wizerunkami” od prostych ilustracji do tych wykwintnych dzieł wielkich twórców, pokazujących istotne cechy ich osobowości i zdarzeń. Poniekąd zresztą ilustracje są „sercem” każdego albumu. Redaktor wydania – Agata Chadzińska oraz Wydawnictwo „Rafael” dołożyli więc starań, by zdjęcia, w tym wiele reprodukcji mniej lub bardziej znanych obrazów, ożywiały treść i działały na wyobraźnię.

Album został przygotowany z edytorską sumienością i może być doskonałym prezentem na wszelkie uroczystości i rocznice. Lecz nie tylko jedynie podarunkiem. Jest sporym kompendium wiedzy , a nawet czymś więcej: zaprasza czytelnika do medytacji o Bożym Sercu.

Ks. Gaweł wspomniał w skierowanym do mnie liście z załączonym albumem, że jeden z młodszych misjonarzy sercańskich wyznał, iż w oparciu o ten album opracował całe rekolekcje intronizacyjne poświęcone Sercu Jezusowemu.

Tak więc, rzeczywiście warto po niego sięgnąć, zwłaszcza, że w tym roku przypadają dwie ważne rocznice: 100-lecie poświęcenia Polski Najświętszemu Sercu Jezusa oraz 100. rocznica kanonizacji św. Małgorzaty Marii Alacoque.

Ks. Andrzej Sawulski SCJ

----------------------------------------------

Ks. Józef Gaweł SCJ, Najświętsze Serce, 100 lat świętości Małgorzaty Marii Alacoque, poświęcenie Polski Najświętszemu Sercu Jezusa, Dom Wydawniczy RAFAEL, 2020, Wydanie II, zmienione.

Życie Zakonne

zakon