facebook


Najnowszy News

Studnie czolo

"Gość Niedzielny" o studniach powstałych dzięki Sercańskiej Rodziny Misyjnej


     W dorocznej pielgrzymce Arcybractwa uczestniczył ks. Józef Gaweł, krajowy duszpasterz HSNSJ oraz ks. Stanisław Gucwa, przełożony wspólnoty sercanów w Sosnowcu.

     Z powodów epidemicznych na Jasną Górę przybyły jedynie delegacje z ośrodków z całej Polski, a wszyscy członkowie Arcybractwa zaproszeni zostali do uczestnictwa duchowego.

     Eucharystii w kaplicy z cudownym wizerunkiem Matki Bożej Jasnogórskiej przewodniczył i homilię wygłosił bp Stanisław Salaterski, delegat KEP ds. Arcybractwa Straży Honorowej Najświętszego Serca Pana Jezusa.

     „Pragnienie przyjścia do Jezusa z naszymi prośbami, pragnieniami i lękami, potwierdza nasze tegoroczne pielgrzymowanie na Jasną Górę, połączone z Aktem Oddania wspólnoty Arcybractwa Straży Honorowej Sercu Bożemu, w 100. rocznicę Oddania Polski Sercu Pana Jezusa, które to oddanie dokonało się 27 lipca 1920 roku przez posługę ówczesnych biskupów Kościoła w Polsce” - mówił w homilii bp Salaterski.

     „Chcemy dzisiaj, w tej reprezentacji w jakiej jesteśmy, oddać nasza wspólnotę Sercu Jezusowemu, a wraz z tym chcemy oddać nasze lęki, pragnienia, przeciwności, wszystko co wypełnia nasze serca – dodał biskup, zachęcając zebranych do rozszerzania w swoich środowiskach kultu Serca Bożego.

     Na zakończenie Eucharystii, biskup Salaterski klęcząc w asyście dwóch sercanów przed Jasnogórską Maryją dokonał odnowienia aktu poświęcenia Arcybractwa Straży Honorowej Najświętszemu Sercu Pana, który nawiązuje do zawierzenia, jakie 27 lipca 1920 roku złożyli na Jasnej Górze biskupi polscy w obliczu wojny polsko-bolszewickiej.

     - Zachęceni przykładem pasterzy Kościoła, którzy sto lat temu w obliczu zagrożeń poświęcili kraj i naród Twemu Najświętszemu Sercu, oto my, dziś tu zgromadzeni, wobec nowych, różnorodnych zagrożeń, z wiarą, nadzieją i miłością pragniemy ponowić ten akt całkowitego oddania się Twemu Najświętszemu Sercu – modlił się bp Salaterski.

     Potem pielgrzymi wysłuchali jeszcze konferencji ks. dra Szymona Tracza, a po niej modlili się na różańcu w kaplicy Matki Bożej.

---------------------------------------------------

Początki Arcybractwa Najświętszego Serca Pana Jezusa sięgają wieku XIX, zwanego wiekiem Serca Jezusowego. We francuskim mieście Bourgen-Bresse, 13 marca 1863 r. powstała wspólnota, która została zatwierdzona jako Bractwo, a czternaście lat później jako Arcybractwo Straży Honorowej Najświętszego Serca Pana Jezusa. Jej inicjatorką była Wizytka – s. Maria od Najświętszego Serca. Pragnęła ona, aby celem Straży było szerzenie czci, uwielbienia i wynagradzanie Sercu Bożemu za grzechy i zniewagi, jakich dopuszcza się świat. Główną intencją modlitw stowarzyszenia jest wynagradzanie Sercu Pana Jezusa za grzechy świata i własne. Członkowie Arcybractwa podejmują codziennie 1 godzinę czuwania w jedności z Jezusem Eucharystycznym. Do Ruchu należą zarówno kapłani i siostry zakonne, jak i świeccy: dzieci, młodzież i osoby dorosłe.
                                                                                                                   AS

                                                                                                   Zdj. Krzysztof Świertok, BPJG

Życie Zakonne

zakon

 

JSN Epic template designed by JoomlaShine.com