facebook


Najnowszy News

 swieconka czolo

POŚWIĘCENIE POKARMÓW WIELKANOCNYCH

OBCHODZI 80. URODZINY

Ulaczyk cz

Pracujący w Austrii ks. Antoni Ulaczyk SCJ skończył 80 lat życia. O swym proboszczu pamiętali parafianie Obermillstatt.

 

      7 czerwca br. wierni małej alpejskiej wioski w Obermillstatt modlili się za dostojnego Jubilata podczas uroczystej Mszy św. , którą koncelebrował ks. Sławomir Czulak, proboszcz sąsiedniej parafii w Millstatt. W czasie liturgii grał młodzieżowy zespól orkiestry dętej.

     Potem życzenia Jubilatowi składali przedstawiciele Rady Parafialnej, różnych organizacji działających w miejscowości, burmistrz, a wielu przyszło w regionalnych strojach. Przed ołtarzem ustawiono 80 pomarańczowych róż i wzniesiono, zgodnie z tradycją, okolicznościowy toast. W czasie składanych życzeń wyrażono nadzieję, że Jubilat jeszcze będzie jakiś czas pracował w tutejszej parafii.

     Ks. Antoni Ulaczyk urodził się w 8 czerwcu 1940 r. w miejscowości Bogdanki k. Białegostoku. Swoją edukację rozpoczął w tej niewielkiej wiosce, następnie kontynuował w Białymstoku. W lipcu 1957 roku zgłosił się do Zgromadzenia Księży Sercanów i rozpoczął formację zakonną od postulatu, który znajdował się na Lachówce w Mszanie Dolnej. Tutaj 20 października 1958 r. złożył swoją pierwszą profesję zakonną. Studia filozoficzne odbył w Płaszowie, a teologiczne w Stadnikach. 18 czerwca 1967 otrzymał święcenia kapłańskie z rąk biskupa krakowskiego Juliana Groblickiego. Kontynuując naukę na Studium Liturgicznym w Krakowie, a potem studiując biblistykę na KUL-u, 30 maja 1972 r., otrzymał magisterium Nauk Biblijnych. W latach 1972-73 zajmował się duszpasterstwem młodzieży w Płaszowie oraz wykładał Teologię Biblijną i Archeologię w Stadnikach. W następnych latach zajmował się pracy powołaniową i rekolekcyjną.

     W czerwcu 1974 r. wyjechał do Wiednia, gdzie pracował do marca 1975, potem udał się do ówczesnej Jugosławii, do Slavonskiego Brodu, gdzie uczył się języka chorwackiego i pełnił obowiązki wikariusza. W czerwcu 1977 r. wrócił do Polski i objął funkcję wychowawcy alumnów. W 1980 r. został mianowanym radnym i sekretarzem prowincji. W latach 1983-84 był mistrzem nowicjatu i rektorem w Stopnicy. W 1984 zostaje mianowany wikariuszem w Chmielowie. We wrześniu 1984 ponownie wyjeżdża do Austrii, gdzie pełni funkcję wikariusza w sercańskiej parafii w Wiedniu, skąd podejmuje kolejne próby pozyskania kandydatów do Zgromadzenia z Chorwacji, co owocuje tym, że w latach 1985-86 jako mistrz nowicjuszy chorwackich wprowadza pierwszych dwóch Chorwatów w szeregi sercanów. W latach 1988-90 pełni posługę wikariusza w Weiz, a od 1990 proboszcza w Wiedniu. W latach 2001-2004 jest proboszczem w Hafmerbergu, a od 2004 proboszczem w Seeboden i Pfarrprovisor w Lieseregg. Od lutego 2015 r. jest proboszczem w Obermillstatt, miejscowości położonej na południowym zboczu masywu Millstätter Alpe nad jeziorem Millstatt, które nazywane jest skarbem regionu Karyntii. Tutaj też świętuje 80 rocznicę urodzin.

                                                                                                                                                    AS

Życie Zakonne

zakon