facebook


Najnowszy News

 

Mszana czolo

JUBILEUSZOWY MEDAL OD MIASTA MSZANA DOLNA

 DO CHORYCH W TVP KRAKÓW

lucek cz

18 września br., w święto św. Stanisława Kostki, patrona młodzieży, Mszy św. transmitowanej w TVP Kraków przewodniczył ks. Lucjan Szczepaniak SCJ, kapelan Uniwersyteckiego Szpitala w Krakowie Prokocimiu.

 

      Już na początku kazania ks. Lucjan zwracając się do oglądających transmisję Mszy św. chorych, niepełnosprawnych i osób w podeszłym wieku zapewnił ich, że nigdy nie są samotni, bowiem – jak podkreślił – jest z nimi Dobry Pasterz, który nigdy nie opuści człowieka, nawet w największym cierpieniu.

     W dalszej części wystąpienia kaznodzieja zwrócił uwagę na fakt, że w chwilach choroby, samotności mogą pojawić się różne lęki wynikające z rozpatrywania przeszłości, złych wyborów i grzechów, co w konsekwencji rodzi niepewność, czy możliwe jest wybaczenie ze strony Boga. Przekonywał słuchaczy, by z dziecięcą prostotą zawierzyli w takiej sytuacji miłosiernemu Jezusowi i jego słowom, potwierdzających miłość do człowieka.

       - Umiłował nas do końca i aby nie pokonał nas lęk sam przezwyciężył trwogę konania w Ogrodzie Oliwnym. Wykupił nas za cenę swojej krwi, abyśmy nie musieli spłacać długów naszych win. On nas bardzo kocha – zapewniał ks. Lucjan.

      Nawiązał także do swego długoletniego doświadczenia pracy z dziećmi leczonymi w Uniwersyteckim Szpitalu w Krakowie Prokocimiu, których – jak powiedział - wiara doświadczona cierpieniem niejednokrotnie promieniowała na dorosłych, dodawała nadziei i pobudzała do jeszcze większej miłości i przewartościowania życia. Zwrócił też uwagę na źródło dziecięcej siły wiary.

     - Każdego dnia chore dzieci i młodzież mogą czerpać siłę z Komunii świętej i modlitwy do Chrystusa na krzyżu, który znajduje się w salach szpitalnych. To one wraz z rodzicami ufnie przedstawiają swoje prośby Najświętszej Maryi Pannie Nieustającej Pomocy, której ukoronowany obraz czczony jest w kaplicy szpitala – powiedział kapelan, dodając, że od 20 lat w kaplicy trwa codziennie adoracja Najświętszego Sakramentu, z której korzystają mali pacjenci, ich bliscy oraz personel szpitala.

      Z kolei apelując do chorych o częste przyjmowanie komunii św. i korzystanie z sakramentu pokuty i namaszczenia chorych, ks. Szczepaniak podkreślił prawo takich osób do sakramentalnej posługi.

     - Prawo do swobodnego zaspakajania potrzeb religijnych jest podstawowym prawem człowieka, a zwłaszcza człowieka chorego. Obowiązek wypełnienia tego prawa spoczywa na rodzinie i tych, którzy odpowiedzialni są za opiekę zdrowotną – posumował kaznodzieja, apelując, by w sytuacji choroby dzieci nie zwlekać z chrztem św. czy pierwszą Komunią św.

      Na koniec ks. Lucjan zauważył, że tak jak nie należy zgubić Chrystusa w swoim życiu, tak również nie wolno dopuścić do zagubienia Go w życiu dziecka, czy bliskiej i chorej osoby.

      O to wszystko modlono się podczas Eucharystii sprawowanej w kościele relikwii św. Jana Pawła II w jego sanktuarium. 13 czerwca 1991 r. papież odwiedził Uniwersytecki Szpital Dziecięcy w Krakowie Prokocimiu, o czym przypomniał podczas emisji Mszy św. w TVP Kraków kapelan szpitala, który już 25 lat posługuje w tym znanym nie tylko w kraju miejscu.

                                                                                                                                                AS

-------------------------------------------------------

Transmisję Mszy św. dla chorych Telewizja Kraków emituje regularnie od 28 lat, o od jakiegoś czasu czyni to przemiennie z kaplicy sióstr Matki Bożej Miłosierdzia, z Bazyliki Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach i z sanktuarium Jana Pawła II na Białych Morzach. Cotygodniowa Msza św. szczególnie uwzględnia osoby chore w domach, szpitalach, ośrodkach opieki i hospicjach. Transmisja Mszy św. odbywa się „na żywo”, by chory oglądając miał świadomość. że jest ona właśnie w tej chwili sprawowana w danym miejscu.

Emisją i organizacją Mszy św. telewizyjnej zajmuje się Redakcja Programów Katolickich im. Ks. Andrzeja Baczyńskiego, której od lipca tego roku szefuje salezjanin, ks. Andrzej Gołębiowski.
Jak wynika z badań, oglądalność Mszy św. w okresie epidemii koronawirusa zwiększyła się niemal czterokrotnie.

Życie Zakonne

zakon

 

JSN Epic template designed by JoomlaShine.com