facebook


Najnowszy News

 swieconka czolo

POŚWIĘCENIE POKARMÓW WIELKANOCNYCH

 Ks. Zdzisława Płuski w Radomsku

Radomsko cz

Niemal pięciotysięczna parafia św. Jadwigi Królowej w Radomsku w diecezji częstochowskiej przeżywała misje święte. Prowadził je ks. Zdzisław Płuska SCJ , dyrektor misji krajowych sercanów.

 

     - Parafia jest stosunkowo młoda, powstała w 1988 r. a budowa kościoła trwa od 23 lat i właśnie proboszcz ksiądz Roman Kubiak planował jego poświęcenie, ale ze względu na panującą pandemię uroczystość została przeniesiona na przyszły rok – opowiada ks. Zdzisław Płuska, dodając, że misje miały być duchowym przygotowaniem do poświęcenie świątyni, jednak plany pokrzyżował koronawirus.

     Dyrektor Grupy misjonarzy krajowych polskiej prowincji księży sercanów przez cały tydzień głosił nauki w zastępstwie ks. Grzegorza Kurzaja, misjonarza z Bełchatowa. Jego nauk i kazań słuchało znacznie mniej wiernych, co wynikało z obiektywnych ograniczeń co do uczestnictwa w nabożeństwach, wynikających z rozporządzeń sanitarnych.

     - Mimo tego parafianie w miarę możliwości przychodzili na swoje nauki, a rodziny zostały poświęcone Sercu Jezusowemu. Wiele rodzin uczyniło to w swych domach w godzinie Apelu Jasnogórskiego, gromadząc się przed poświęconym obrazem Bożego Serca w gronie swych bliskich – mówi ks. Płuska.

      W piątek 23 października br. do kościoła przybył biskup senior z Częstochowy Antoni Długosz, który udzielił sakramentu bierzmowania tutejszej młodzieży, a misje św. zakończyły się w niedzielę apelem rekolekcjonisty o świadectwo życia miłością Serca Jezusowego w tych trudnych czasach w swych rodzinach, w środowisku pracy, w sąsiedztwie. Misjonarz przypomniał jedną z obietnic Jezusa objawioną św. Małgorzacie Marii Alacoque, że dom, w którym będzie czczony obraz Jego Serca, zasłynie z Bożego błogosławieństwa.

                                                                                                                                                AS

----------------------------------------

W 45-tysięcznym Radomsku parafia św. Jadwigi Królowej należy do najmłodszych. Królowa Jadwiga jest patronką miasta od 2000 r., a starania w tym względzie zostały podjęte wspólnie przez parafię i władze samorządowe. To tutaj w latach 1382 – 1384 odbyły się zjazdy szlachty i dostojników polskich, którzy zatroskani o zaprowadzenie ładu w kraju, w okresie bezkrólewia, najpierw domagali się desygnowania córki zmarłego króla Ludwika na tron Polski, jako prawnej dziedziczki, a później słali petycje na dwór węgierski o rychłe przybycie Jadwigi celem objęcia tronu królewskiego, co też wkrótce się stało.

W 2028 r. w mieście został odsłonięty pomnik Królowej Jadwigi, a co roku odbywa się ulicami miasta procesja Jadwiżańska z relikwiami świętej, która kończy się Mszą św. w kościele pod jej wezwaniem.

Życie Zakonne

zakon