facebook


Najnowszy News

 swieconka czolo

POŚWIĘCENIE POKARMÓW WIELKANOCNYCH

O PLANOWANIU WIECZNOŚCI

Okladka cz

Co czeka człowieka po śmierci? Czy można i należy zaplanować swoją wieczność? O tym mówi najnowsza książka sercanina ks. Józefa Gawła, jaka ukazała się w krakowskim Wydawnictwie „Rafael”.

      Mówić, a tym bardziej pisać o wieczności, nie należy do rzeczy łatwych. Żyjemy bowiem w świecie, gdzie wszystko jest – rzecz można - czasowe. Coś się zaczyna i kończy, niczego nie ma na stałe, a jeśli nawet trwa dłużej, to wiemy, że kiedyś nastąpi kres. I chociaż człowiek czyni na kolejnych etapach swego życia różne plany, zdaje sobie sprawę, że śmierć i tak burzy wszelkie zamierzenia.

     Wierzący patrzy jednak poza śmierć i widzi swą przyszłość w innej rzeczywistości, o której opowiedział Jezus, Syn Boży, a o czym czytamy na kartach Pisma Świętego. Mówił między innymi o życiu wiecznym, o niebie i miejscu oczyszczenia ze zła, ale też o sądzie i piekle. Mówił wreszcie o swoim zmartwychwstaniu, ale i naszym, o szczęściu, jakie czeka człowieka w wieczności.

      Skoro więc jest taka nadzieja i obietnica, czyż nie warto zadbać o swoją wieczność? A jeżeli warto, to w jaki sposób to zrobić? Jak rozrysować swe życie na ziemi, by dotrzeć do tego własnego skrawka nieba?

     O tym właśnie jest ta książka, która może Czytelnikowi pomóc w zaplanowaniu wieczności. Jej autor sięga do podstawowych tekstów Biblii, nauczanie Kościoła i wypowiedzi wielu świętych, by zachęcić do przemyślenia i uwzględnienia korzyści, jakie daje w tym względzie wiara. Na ponad 100 stronach swoistego przewodnika do nieba, znajdziemy także wiele cennych wskazówek mniej czy bardziej znanych postaci w Kościele (ks. Józef Tischner, o. Joachim Badenii, Benedykt XVI, Natuzza Evolo) na temat powołania do świętości, prawd wiary, czym jest czyściec i dlaczego tak ważna jest modlitwa za żywych i zmarłych.

     Książka jest pełna optymizmu, którego w obecnych czasach nacechowanych przeróżnymi lękami, potrzeba bardziej niż kiedykolwiek. Ks. Gaweł wie o tym, dlatego nie koncentruje się w swych rozważaniach na piekle, rzeczywistości która wprawdzie istnieje, ale nie jest chyba planowana świadomie i dobrowolnie przez człowieka, nawet tego, który deklaruje się jako niewierzący. Autor życzy wszystkim nieprzemijającego szczęścia, które jest w niebie, a wierzących zapewnia, że „najpiękniejsze jest to, co nas czeka, a co obiecał Pan Jezus swoim uczniom i wyznawcom”.

      Polecam tę pozycję, bowiem podobnych książek o wieczności nie ma za wiele. Tym bardziej oklaski dla autora, który zmierzył się z niełatwym tematem oraz dla wydawnictwa, które przez publikację pomaga odkryć i zrozumieć, że warto pomyśleć o swojej wieczności, którą można, a nawet potrzeba zaplanować.

                                                                                                                          Ks. Andrzej Sawulski SCJ

-----------------------------------------------

Ks. Józef Gaweł SCJ, Zaplanuj wieczność, Wydawnictwo „Rafael”, Kraków 2021.

Życie Zakonne

zakon