facebook


Najnowszy News

 

Mszana czolo

JUBILEUSZOWY MEDAL OD MIASTA MSZANA DOLNA

Ks. Wiesława Pietrzaka SCJ

Czytanki czo

Ukazała się książka pt. „Czcicielom Mego Serca obiecuję” autorstwa ks. Wiesława Pietrzaka SCJ, długoletniego rekolekcjonisty krajowego i moderatora Sercańskiej Wspólnoty Świeckich.

 

     Książkę tę przyniósł listonosz akurat w dniu, gdy dzieci komunijne w Glisnem zostały w Białym Tygodniu włączone do grona tych, którzy pragną być, na miarę swych możliwości, gorliwymi czcicielami Bożego Serca. Właśnie opowiadałem im o idei pierwszych piątków miesiąca i obietnicach Jezusa danych francuskiej zakonnicy św. Małgorzacie Marii Alacoque, zachęcając ich do skorzystania z Chrystusowej oferty, a jednocześnie prosiłem, by byli pośród swoich rówieśników apostołami nabożeństwa do Serca Jezusowego.

     Nie bez powodu apelowałem o to do nich, bowiem jak jeszcze widać dzieci na nabożeństwach majowych, tak w czerwcu próżno ich spotkać w kościołach śpiewających Litanię do Serca Jezusowego. Tymczasem jedenasta obietnica głosi, że „osoby, które będą to nabożeństwo rozszerzały, będą miały imię swoje zapisane w moim Sercu i na zawsze w nim pozostaną”.

     To właśnie o Jezusowych dwunastu obietnicach jest mowa w najnowszej publikacji ks. Pietrzaka. Ale nie tylko o tym. Autor ubogaca swą pracę o kilka istotnych elementów kultu Serca Jezusowego, do których należą: Godzina Święta, adoracja wynagradzająca oraz Intronizacja Najświętszego Serca Pana Jezusa. Przybliża też ideę Arcybractwa Straży Honorowej NSJ i nabożeństw czerwcowych, przypominając, że Polska jest po Francji drugą Ojczyzną kultu Bożego Serca.

     Podtytuł książki brzmi: Czytanki czerwcowe. Można więc rozważania na temat obietnic Jezusa wykorzystać w czasie czerwcowych nabożeństw parafialnych, ale też – jak zachęca do tego autor – z okazji pierwszych piątków miesiąca.

     Ks. Pietrzak podzielił swe refleksje na dwie części, by czytane podczas nabożeństw skupiły uwagę słuchaczy. W pierwszej jest więcej treści teologicznej, w drugiej natomiast sporo praktycznych porad odnoszących się do poszczególnych obietnic i zachęty autora do korzystania w swej codzienności z owoców przyrzeczeń, jakie Jezus zawarł w każdej z obietnic.

     Wydaje się, że spośród wszystkich zapewnień Chrystusa, najbardziej znana, i jeżeli tak można powiedzieć popularna, jest obietnica dwunasta, która odnosi się do praktykowania pierwszych piątków miesiąca. Przypuszczam, że wszyscy duszpasterze mówią o niej, szczególnie dzieciom komunijnym, wręczając w piątek Białego Tygodnia specjalne książeczki czcicieli Serca Jezusowego i zachęcając do spowiedzi i Komunii św. wynagradzającej. To dobrze. Ale gdzieś na poboczu zostają pozostałe obietnice, niemniej istotne i korzystne, jak choćby takie: „Grzesznicy znajdą w moim Sercu źródło nieskończonego miłosierdzia” oraz „Błogosławić będę domy, w których wizerunek Serca mego będzie czczony”.

    Niniejsze czytanki są więc znakomitą pomocą dla duszpasterzy, by ci, którzy przyjdą w czerwcu i na pierwszy piątek do kościoła, poznali lepiej zarówno teologiczną treść Jezusowych obietnic, jak również osobiste korzyści z ich praktykowania.

    Polecam przygotowaną przez Wydawnictwo Księży Sercanów „Dehon” omawianą publikację tym bardziej, że niewiele jest podobnych na rynku wydawnictw katolickich. Dobrze więc, że ks. Wiesław Pietrzak, który „siedzi” w tematyce Serca Jezusowego od lat, zaproponował nowy zbiór rozważań o obietnicach Jezusa przekazanych wprawdzie dość dawno bo w wieku XVII, ale aktualnych w każdym czasie.

                                                                                                                Ks. Andrzej Sawulski SCJ

Ks. Wiesław Pietrzak SCJ, Czcicielom Mego Serca obiecuję. Czytanki czerwcowe:, Wydawnictwo Księży Sercanów „Dehon”, Kraków 2021 r.

Życie Zakonne

zakon