facebook


Najnowszy News

 swieconka czolo

POŚWIĘCENIE POKARMÓW WIELKANOCNYCH

      17 czerwca br., w liturgiczne wspomnienie św. Brata Alberta Chmielowskiego, w bazylice Bożego Miłosierdzia w Krakowie odbyły się uroczystości 25. rocznicy powstania Fundacji Sanktuarium Bożego Miłosierdzia

      W uroczystości uczestniczyło dwóch sercanów: ks. Stanisław Mieszczak i ks. Andrzej Sawulski, którzy zasiadają w Radzie Fundacji, a Mszy św. przewodniczył metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski.

     Metropolitę powitał kustosz sanktuarium ks. Zbigniew Bielas, który też przypomniał historię Fundacji Sanktuarium Bożego Miłosierdzia podkreślając, że zebrani chcą podziękować za 25 lat działania Fundacji oraz za ludzi, którzy ją tworzą. Ksiądz kustosz powitał także bp. Jana Zająca oraz wszystkich kapłanów, siostry zakonne, członków rady Fundacji, jej zarządu oraz tych, którzy ją wspierają.

       W homilii arcybiskup przywołał Modlitwę Pańską, zaznaczając, że słowom mówiącym o konieczności przebaczenia towarzyszy szczególne dopowiedzenie Chrystusa: „Jeśli bowiem przebaczycie ludziom ich przewinienia, i wam przebaczy Ojciec wasz niebieski. Lecz jeśli nie przebaczycie ludziom, Ojciec wasz nie przebaczy wam także waszych przewinień”. Arcybiskup zauważył, że miłosierdzie jest innym imieniem Boga.

       – Kościół nie może odejść od nauczania Jezusa i nie może milczeć jeśli jest popełniane zło. Ale Kościół nigdy nie potępia nikogo i nikogo nie skazuje na wieczne potępienie. Kościół modli się także za swoich prześladowców – pokreślił metropolita krakowski, oddając, że niezmierzona tajemnica Bożego miłosierdzia została objawiona św. s. Faustynie niedługo przed wybuchem wojny, gdy świat ogarnęło szaleństwo nienawiści.

      Kaznodzieja przypomniał również, że świątynię Bożego Miłosierdzia poświęcił św. Jan Paweł II, który stał się w świecie propagatorem orędzia o miłosierdziu i sam dał o nim piękne świadectwo, gdy po zamachu na swoje życie przebaczył niedoszłemu zabójcy.

     Na zakończenie głos zabrał prezes fundacji, ks. Zygmunt Kosowski, który zauważył, że dziś cała Fundacja dziękują Bogu za Jego miłosierdzie i za ludzi, którzy są sługami miłosierdzia.

      – Niech skarb spotkań milionów osób z miłosiernym Panem, będzie motywacją do dalszej wytężonej pracy, zabieganiem o najlepsze warunki dla przybywających pielgrzymów. Prośmy także o nieustanne kształtowanie ducha i o umiejętność odczytywania znaków czasu, mądrość w podejmowanych decyzjach i o siłę i środki w ich realizacji – podsumował.

      Fundację Sanktuarium Bożego Miłosierdzia powołał w 1996 r. kard. Franciszek Macharski. Jej celem było gromadzenie środków na budowę Bazyliki Bożego Miłosierdzia i rozbudowę łagiewnickiego sanktuarium. Dzięki hojności wielu darczyńców została wybudowana Bazylika, którą 17 sierpnia 2002 r. konsekrował papież Jan Paweł II. W kompleksie sanktuarium powstały także kaplice w dolnej Bazylice, Kaplica Wieczystej Adoracji Najświętszego Sakramentu,, wieża widokowa, Aula św. Jana Pawła II, Dom Duszpasterski z zapleczem hotelowym i gastronomicznym, pasaż handlowy, drogi dojazdowe oraz parkingi. W kolejnych latach Fundacja zebrała środki na wyposażenie i wystrój Bazyliki, stacje Drogi Krzyżowej, Drogę Miłosierdzia, a także na budowę 72-głosowych organów.

                                                                                                                                                             AS

Życie Zakonne

zakon