facebook


Najnowszy News

 

DOROCZNA MODLITWA ZA ZMARŁYCH NA CMENTARZU

80 lat ks. prałata Jana Franczaka

Odpust czo

Mieszkańcy Glisnego świętowali w niedzielę 13 czerwca br. odpust ku czci Serca Jezusa. Złożyli też życzenia swemu rodakowi ks. prałatowi Janowi Franczakowi z okazji 80. urodzin.

 

     - Przeżywamy dziś uroczystość odpustową, dziękując Jezusowi za to, że patronuje naszej wspólnocie i kościołowi, wzniesionemu w tym zakątku Beskidu Wyspowego u podnóża Lubonia. Dziękujemy także za 80 lat życia naszego rodaka, za jego rodziców, dzięki którym przyszedł na świat. Dziękujemy za powołanie do kapłaństwa i dziękujemy za wszelkie dobro, które Pan Bóg przekazał przez jego życie i posługę wszystkim, którzy na różny sposób zetknęli się z Jubilatem w czasach dzieciństwa, młodości, seminarium, a przede wszystkim na drodze posługi kapłańskiej w wielu miejscach duszpasterzowania – powiedział na początku uroczystej Mszy św. rektor kościoła ks. Andrzej Sawulski SCJ.

     O czasach dzieciństwa Jubilata w domu położonym na os. Kiece wspomniał też w swym kazaniu ks. infułat Jakub Gil, podkreślając atmosferę rodzinnego ciepła, które potem zaowocowało powołaniem i w czasie 57 lat kapłaństwa ks. Franczaka. Kaznodzieja wyraził też nadzieje, że Pan Bóg obdarzy wioskę nowymi powołaniami kapłańskimi.

    - Ufamy Bogu, który sprawia, że nawet na pustyni wyrastają drzewa i pojawiają się źródła wody. Wierzymy więc, że i tutaj zrodzą się nowe powołania kapłańskie i zakonne – powiedział pochodzący z Glisnego ks. Gil.

     Jubileusz stał się okazją dla mieszkańców wioski i wspólnoty rektoratu, by wyrazić wdzięczność ks. Franczakowi za jego życzliwość i różnorodną pomoc dla kościoła oraz cmentarza.

    - Co jakiś czas słyszymy od naszego proboszcza, że coś ofiarowałeś potrzebnego do sprawowania liturgii i zawsze czynisz to dyskretnie, bez rozgłosu. Także dzięki Twej życzliwości mamy piękny cmentarz, który w ostatnim czasie zyskał ozdobną balustradę. Dziękujemy za wrześniową Mszę św., za naszych bliskich zmarłych, której przewodniczysz – powiedziała radna Maria Gąsior i złożyła w imieniu wszystkich życzenia. Mieszkańcy podarowali Jubilatowi obraz patrona św. Jana Chrzciciela i pamiątkową statuetkę z widokiem kościoła. Życzenia złożyli też dzieci i grono pedagogiczne Szkoły Podstawowej oraz strażacy.

    O Jubilacie pamiętał także metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski, który w nadesłanych życzeniach podziękował księdzu prałatowi za kapłańską służbę w diecezji, a zwłaszcza jako proboszcza i budowniczego kościoła w parafii św. Jana Kantego w Krakowie, a składając życzenia napisał: „Niech Czcigodny Ksiądz prałat, mimo upływającego czasu, nie przestaje promieniować młodością ducha, jakby „zarażając” nią osoby, które spotyka na swej drodze”. Jubileuszowe życzenia przesłał również prowincjał księży sercanów ks. Wiesław Święch.

    Zgromadzeni w kościele zaśpiewali Jubilatowi razem z kapelą z Olszówki gromkie „Wszystkiego dobrego życzymy…”, za co ze wzruszeniem podziękował ks. Franczak, który na zakończenie odpustu poprowadził procesję z Najświętszym Sakramentem udzielając wszystkim błogosławieństwa.

     W odpuście i jubileuszu wzięli także udział dziekan dekanatu Mszana Dolna ks. Tadeusz Dziedzic z Kasinki Małej i proboszczowie dwóch mszańskich parafii ks. Jerzy Raźny i ks. Tadeusz Mrowiec. Z Wadowic przybył ks. prałat Stanisław Jaśkowiec.

                                                                                                                          AS

                                                                                                                          Zdj. Justyna Lach

Życie Zakonne

zakon