facebook


Najnowszy News

 

PRZYJĘCIE DO GRONA MINISTRANTÓW

 POD LUBONIEM

dozynki cz

W niedzielę 22 sierpnia br. w rektoracie w Glisnem odbyły się doroczne Dożynki, a ich gospodarzami byli mieszkańcy os. Kołbony.

       „Dzisiaj pragniemy w naszej wspólnocie podziękować Bogu za żniwa i wszystkie plony ziemi. Stajemy przed Stwórca z wdzięcznością, a zarazem w pokorze z przyniesionymi przez mieszkańców os. Kołbony darami oraz by dla wszystkich mieszkańców wioski wyprosić potrzebne błogosławieństwo” – powiedział podczas Mszy św. rektor ks. Andrzej Sawulski, podkreślając, że Pan Bóg, który powierzył człowiekowi ziemię błogosławi ludzką pracę.

      W wygłoszonej homilii kaznodzieja nawiązując do Ewangelii zwrócił uwagę, że Jezus dobrze znał pracę rolnika w Palestynie, cenił ją i często w swym nauczaniu odwoływał się do niej, gdy mówił o żniwach, o pszenicy, kąkolu i siewcy, o tym jak rośnie ziarno w kłos zboża.

      Przekonywał, że trzeba także dzisiaj doceniać pracę rolnika, a Dożynki są wyrazem wdzięczności także Stwórcy za wszystko, co urodziła ziemia.

      „O tym trzeba nam pamiętać szczególnie dziś, kiedy przynosimy w sposób symboliczny owoc całorocznej pracy – dożynkowy wieniec. Podobnie czynili również Izraelici. Po zebraniu plonów, przynosili kapłanowi snop zboża, a on wykonywał gest kołysania, który był wyrazem wdzięczności za Boże błogosławieństwo, za chleb powszedni” – podkreślił rektor, po czym poświęcił dożynkowy wieniec, warzywa i owoce, jakie przynieśli w darze mieszkańcy os. Kołbony.

        Podczas dożynkowej Eucharystii modlono się za całą wioskę. Pamiętano także o tych, którzy są dotknięci klęską nieurodzaju i głodu lub cierpią z powodu niesprawiedliwego podziału plonów ziemi. Dziękowano, że miejscowość nie nawiedzają większe klęski żywiołowe.

      Na koniec rektor wyraził wdzięczność gospodarzom święta - mieszkańcom os. Kołbony za piękne ustrojenie kościoła, włączenie się w liturgię i ofiarowane dary.

                                                                                                                                 AS

                                                                                                                            Zdj: Jadwiga Karpierz

Życie Zakonne

zakon

 

JSN Epic template designed by JoomlaShine.com