facebook


Najnowszy News

 

Mszana czolo

JUBILEUSZOWY MEDAL OD MIASTA MSZANA DOLNA

 

 

     Kapelan kaplicy papieskiej pod Turbaczem ks. Kazimierz Dadej SCJ przewodniczył 19 września br. Mszy św. na zakończenie sezonu turystycznego w Gorcach.

     Eucharystia, sprawowana przy Szałasowym Ołtarzu ks. Karola Wojtyły na hali Turbacz, zgromadziła w trzecią niedzielę września turystów i miłośników gór. Koncelebrowali ją ks. Stefan Misiniec z Krakowa, opiekun duchowy Szlaków Papieskich oraz ks. Józef Obłój z parafii w Desznicy w Beskidzie Niskim. Specjalne słowo do uczestników skierował metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski. Po Mszy św. wszyscy spotkali się przy zapalonej watrze.

      Ołtarz Szałasowy powstał w 2003 r. na miejscu dawnego szałasu pasterskiego, w którym 17 września 1953 r. ks. Karol Wojtyła odprawił Mszę św. dla grupy studentów i absolwentów krakowskich uczelni, z którymi wędrował po Gorcach. W pobliżu tego miejsca znajduje się duży głaz z tablicą upamiętniającą to wydarzenie, które w tamtych czasach było niezwykłe z uwagi na fakt sprawowania liturgii przez ks. Wojtyłę twarzą do zgromadzonych. Było to 9 lat wcześniej przed decyzją Soboru Watykańskiego II, który zezwolił na odprawianie Mszy św. w taki właśnie sposób. W 2004 r. Mszy św. przy ołtarzu polowym przewodniczył kard. Stanisław Nagy, towarzysz górskich wyprawa kard. Karola Wojtyły.

                                                                                                                                 AS

                                                                                                                              Zdj. GOPR

Życie Zakonne

zakon