facebook


Najnowszy News

 swieconka czolo

POŚWIĘCENIE POKARMÓW WIELKANOCNYCH

         Ogłoszony przez papieża Franciszka Rok Jubileuszowy 2025 stał się dla ks. Józefa Gawła SCJ okazją do opracowania swoistego przewodnika przybliżającego ów wyjątkowy czas łaski w Kościele.

       Na tematykę Jubileuszu papież wybrał chrześcijańską nadzieję, a dokument (bulla), w którym wyjaśnia wszystko, co wiąże się z Rokiem Jubileuszowym zatytułował: „Spes non confundit” (Nadzieja zawieść nie może), natomiast sam Jubileusz będzie przebiegał pod hasłem: „Pielgrzymi nadziei”.

    Nawiązując do papieskiej bulli, autor prowadzi czytelnika po najważniejszych jej ideach. Wyjaśnia poszczególne symbole Roku Świętego (Kotwica, Drzwi Święte), podpowiada jak go duchowo przeżyć i jak skorzystać z owoców Bożej łaski, odpustów jubileuszowych, przebaczenia grzechów, a przede wszystkim by ożywić i pogłębić swoją wiarę, miłość i nadzieję chrześcijańską. Dla wszystkich „niech to będzie wydarzenie żywego i osobistego spotkania z Panem Jezusem, „bramą” zbawienia; z Tym, którego Kościół ma misję głoszenia zawsze, wszędzie i wszystkim jako „naszą nadzieję” – cytuje słowa Ojca świętego, wskazując za papieżem, że tą nadzieją jest osoba Jezusa Chrystusa.

     Ciekawa w publikacji jest forma, z jaką ks. Gaweł omawia papieski dokument. Czyni to w taki sposób, jakby pisał list do przyjaciela. Skraca w ten sposób dystans do nieznanego mu odbiorcy, a treść podaje w bardzo przystępnie, językiem dalekim od urzędowego. To duży walor „Przewodnika” z którego można dowiedzieć się również wiele konkretnych rzeczy, m.in. w jakich miejscach będzie przeżywany „czas łaski i nadziei”, o korzystania z sakramentu pokuty i pojednania oraz spowiedzi generalnej z całego życia, a także pisze o ważnej roli, jaką odgrywają w Roku Jubileuszowym misjonarze miłosierdzia i Maryja, którą papież nazwał Matką Miłosierdzia i motywem ludzkiej nadziei. W zamyśle Ojca świętego ma Ona towarzyszyć wszystkim na drogach Roku Świętego.

     Autor wskazuje także, odwołując się do papieskiej bulli, że wierni nie tylko mają szanse skorzystać z bogactwa owoców Jubileuszu, ale też winni dawać konkretne świadectwo nadziei w swej codzienności oraz miłości i cierpliwości wobec swych bliźnich. Jeżeli chodzi o cierpliwość, ks. Gaweł podkreśla, że „ta cnota została wygnana z życia współczesnego człowieka przez pośpiech, niecierpliwość, nerwowość. Niekiedy nieuzasadniona przemoc bierze górę, rodząc niezadowolenie i  zamknięcie. Należy więc podkreślać wielkie znaczenie tej cnoty w życiu tak poszczególnych osób jak i rodzin” – czytamy.

     „Drogi Przyjacielu, aby być cierpliwym w życiu codziennym, zachęcam Cię, abyś powtarzał w ciągu dnia akt strzelisty, pochodzący z Litanii do Serca Jezusowego: „Serce Jezusa, cierpliwe i  wielkiego miłosierdzia, zmiłuj się nade mną”. Przekonasz się, że jest to bardzo skuteczna metoda uczenia się cierpliwości” – podpowiada sercanin.

     Na stronie tytułowej „Przewodnika” po Roku Świętym 2025 znalazły się słowa, że jest to: „Czas łaski dla rodzin”, a w środku: „Z duszpasterskim błogosławieństwem” . Wystarczy, by każdy duszpasterz złożył w tym miejscu swój podpis i idąc do rodzin po kolędzie ofiarował go zamiast albo wraz z tradycyjnym obrazkiem. Można mieć nadzieję, że wiele osób zapozna się z głównym przesłaniem Jubileuszu, a także skorzysta z publikacji dla własnego rozwoju duchowego.

                                                                                                                 Ks. Andrzej Sawulski SCJ

----------------------------------------------------------------------------------------

Ks. Józef Gaweł SCJ, „Rok Jubileuszowy 2025. Czas łaski dla rodzin”, Wydawnictwo „Rafael”, Kraków, str. 62.

Życie Zakonne

zakon