facebook


Najnowszy News

 

PRZYJĘCIE DO GRONA MINISTRANTÓW

Radny Generalny z wizytą na Mołdawii

MOL czolo

Radny Generalny ks. Artur Sanecki SCJ przebywał pod koniec maja w Naddniestrzu na Mołdawii, gdzie od 1990 r. pracują sercanie.


Gość z Kurii Generalnej odwiedził miejsca związane z pracą duszpasterską sercanów. Obecnie prowadzą oni pięć parafii w miejscowościach: Bendery, Raszków, Rybnica, Swoboda Raszków i Tiraspol. Z polski w Dystrykcie Mołdawskim pracują księża: Piotr Kuszman (przełożony dystryktu), ks. Zdzisław Śmiertka (ekonom), ks. Marcin Januś (radny i proboszcz w Benderach), ks. Tadeusz Magierowski (proboszcz w Rybnicy) i brat Wiesław Bysiek, który posługuje w Benderach.

Wizyta radnego generalnego była okazją do zapoznania się z sytuacją sercanów w tym rejonie, a także wyzwaniami, jakie pojawiają się w obecnym czasie. Jednym z ważniejszych jest troska o młodzież. Prowadzone są akademiki dla studentów oraz świetlice dla młodzieży i dzieci. W ponad 130 tysięcznym Tiraspolu działa z powodzeniem dom całodobowego pobytu, opieki i edukacji – „Pietruszka”, gdzie przebywają dzieci z rodzin patologicznych i tzw. „dzieci ulicy”. Prawie 600 dzieci otrzymuje darmowe obiady w kuchniach prowadzonych przy sercańskich parafiach. W Swobodzie Raszkowie i Rybnicy działają przedszkola parafialne, W Tiraspolu osoby niepełnosprawne i z innymi schorzeniami mogą korzystać z punków medyczno-socjalnych otwartym dzięki inicjatywie sercanów. Natomiast do chorych w domach docierają pielęgniarki zatrudnione w punktach medycznych.W Benderach powstaje duży ośrodek dla opuszczonych przez rodziców dzieci.

Na wzór Sercańskich Dni Młodzieży organizowane są od 1999 r. w Raszkowie podobne spotkania młodzieży z Mołdawii i Ukrainy. Z Mołdawii są także powołania do Zgromadzenie. Czterech księży duszpasterzuje w kraju pochodzenia, a trzech w innych: w Polsce, w Niemczech i na Białorusi.

Młodzież z Sercańskich parafii w Naddniestrzu wybiera się pod koniec lipca na Światowe Dni Młodzieży w Krakowie i spotkanie z papieżem Franciszkiem. Od jakiegoś czasu przygotowuje się duchowo i logistyczne do tego wydarzenia.

AS

Zdjęcia MOL

 

----------------------------------------------

Pridniestrowska Mołdawska Republika (Naddniestrze) to niewielkie państwo powstało w wyniku rozpadu ZSRR. W 1990 roku ogłosiło swoją niezależność i odłączyło się od Mołdawii. Parafie, w których pracują sercanie, znajdują się na wschodnim brzegu Dniestru i tworzą dekanat pridniestrowski. Pierwszym sercaninem na tym terenie był nieżyjący już ks. Henryk Soroka, który w grudniu 1990 roku rozpoczął pracę w parafii pw. św. Marty we wsi Słoboda-Raszków.

Życie Zakonne

zakon

 

JSN Epic template designed by JoomlaShine.com